Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Premiery 4 filmów pełnometrażowych na Festiwalu Etiuda&Anima

0
Podziel się:

Nie tylko filmy krótkometrażowe, ale także kilka zagranicznych filmów
pełnometrażowych, w tym 4 polskie premiery i 2 produkcje z Korei Południowej będzie można zobaczyć
na 19. Festiwalu Etiuda&Anima - poinformował rzecznik prasowy festiwalu Bolesław Racięski.

Nie tylko filmy krótkometrażowe, ale także kilka zagranicznych filmów pełnometrażowych, w tym 4 polskie premiery i 2 produkcje z Korei Południowej będzie można zobaczyć na 19. Festiwalu Etiuda&Anima - poinformował rzecznik prasowy festiwalu Bolesław Racięski.

Argentyńska "Anima Buenos Aires" w reż. Marii Veroniki Ramirez, węgierska "Tragedia człowieka" Marcella Jankovicsa, brytyjski "Babeldom" Paula Busha oraz francuski "Obraz" Jeana-Francoisa Laguionie'a - to filmy, których wcześniej w Polsce nie prezentowano.

Natomiast "Padak" w reż. Lee Dae-hee i "Król świń" wyreżyserowany przez Yeun Sang-ho to produkcje południowokoreańskie, które - według Racięskiego - pokazują oblicze "współczesnej animacji koreańskiej dotychczas nieobecnej w świadomości Polaków".

Premiera "Animy Buenos Aires" rozpocznie w najbliższy piątek 19. edycję festiwalu. "Film ten to szalona podróż przez stolicę Argentyny, fantastyczny zbiór opowiadań przesyconych absurdalnym humorem" - powiedział PAP Racięski.

24 listopada nastąpi pokaz "Babeldomu". Weźmie w nim udział jego reżyser. Film Busha jest opowieścią o życiu metropolii. Zdjęcia do niego powstawały w największych miastach świata, m.in. w Londynie, Dubaju, Berlinie, Szanghaju, Barcelonie.

Premiera "Obrazu" odbędzie się 28 listopada. Bohaterami animacji są postacie niedokończonych malowideł. Wychodzą oni z ram obrazów, aby odnaleźć malarzy i poprosić ich o dokończenie dzieł.

Również 28 listopada będzie można zobaczyć polską premierę "Tragedii człowieka", na którą przybędzie z Francji jej twórca Marcell Jankovics. Animacja jest adaptacją sztuki sławnego węgierskiego dramaturga Imre Madacha. W filmie Lucyfer jest współtwórcą świata i prowadzi nieustanny dialog z Adamem. "Produkcja Jankovicsa to wizualna rozprawa filozoficzna o grzechu, winie, przebaczeniu i historii ludzkości" - opisał rzecznik festiwalu.

Według współorganizatorki przedsięwzięcia, Barbary Szczekały, pokazy pełnometrażowych animacji z Korei Południowej: "Padak" i "Król świń" będą wyjątkowymi wydarzeniami festiwalu. Prezentacje obu produkcji odbędą się 29 listopada.

"Jeśli ktoś lubi filmowe eksperymenty, to oglądając te filmy na pewno będzie pod wrażeniem" - powiedziała PAP Szczekała.

"Padak" opowiada o makreli walczącej o przetrwanie w akwarium w barze serwującym sushi. "Film ma fabułę podobną do disnejowskiej bajki o Nemo, jednak jest bardziej brutalny. Jednocześnie stanowi komentarz na temat sytuacji społecznej w Korei Południowej" - skomentowała współorganizatorka festiwalu.

"Król świń" to mroczna historia Kyung-Mina, który zabija swoją żonę w dniu, kiedy dowiaduje się, że jest bankrutem. "Dzieło to łączy estetykę japońskiej mangi ze stylistyką słynnego izraelskiego filmu animowanym +Walc z Baszirem+. Ten film, tak jak +Padak+, jest bardzo brutalny" - wyjaśniła Szczekała.

  1. Międzynarodowy Festiwal Filmowego Etiuda&Anima potrwa do 29 listopada w krakowskim Centrum Kultury Rotunda. Podczas imprezy będzie można obejrzeć 97 filmów krótkometrażowych na 11 pokazach konkursowych.

W trakcie festiwalu zostaną rozstrzygnięte: Międzynarodowy Konkurs Etiud Studenckich - Etiuda oraz Międzynarodowy Konkurs Profesjonalnych, Studenckich i Niezależnych Filmów Animowanych - Anima. (PAP)

bko/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)