Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: Proces ws. pozwu zbiorowego powodzian - w grudniu

0
Podziel się

Krakowski sąd ustalił w piątek skład grupy powodzian, którzy przystąpili do
pozwu zbiorowego - to 27 osób prywatnych i podmiotów gospodarczych. Wartość przedmiotu sporu wynosi
ponad 17,3 mln zł. Proces może zacząć się w grudniu, po uprawomocnieniu postanowienia.

bEqBCbVN

Krakowski sąd ustalił w piątek skład grupy powodzian, którzy przystąpili do pozwu zbiorowego - to 27 osób prywatnych i podmiotów gospodarczych. Wartość przedmiotu sporu wynosi ponad 17,3 mln zł. Proces może zacząć się w grudniu, po uprawomocnieniu postanowienia.

Krakowski sąd będzie badał w postępowaniu grupowym odpowiedzialność odszkodowawczą instytucji, pozwanych przez powodzian spod Sandomierza.

Pierwotnie pozew zbiorowy we wrześniu 2010 r. złożyło 17 osób - mieszkańców Sandomierza (Świętokrzyskie) oraz Tarnobrzega i Gorzyc (Podkarpackie) - którzy zostali poszkodowani podczas powodzi w maju i czerwcu 2010 r. Domagali się odszkodowań na łączną kwotę ok. 9,3 mln zł.

bEqBCbVP

Roszczenia powodzian skierowane były do reprezentujących Skarb Państwa: wojewody świętokrzyskiego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie i Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach oraz do powiatu sandomierskiego i gminy miejskiej Sandomierz.

Zawarta w pozwie argumentacja dotyczyła dwóch grup zarzutów. Pierwsza odnosiła się do zaniedbań inżynieryjno-technicznych, tj. źle utrzymywanych i zbyt niskich wałów, zarośniętego międzywala, braku melioracji etc. Druga dotyczyła źle zorganizowanej, chaotycznej i spóźnionej - w ocenie poszkodowanych - akcji ratunkowej, tj. zbyt późnego ogłoszenia alarmu, zbyt późnego wezwania wojska na ratunek i innych zaniedbań. Wśród osób, które złożyły pozew, są przedsiębiorcy, którym woda zniszczyła zakłady oraz mieszkańcy, którym zalała domy i posesje.

Powodzianie domagali się odszkodowań w wysokości od 99 tys. zł aż do 1 mln 600 tys. zł.

W maju 2011 roku krakowski sąd okręgowy przyjął dopuszczalność pozwu zbiorowego, jednak w wyniku apelacji pozwanych instytucji, które wskazywały na nadmierne zróżnicowanie poszczególnych przypadków, sąd apelacyjny w grudniu 2011 uchylił postanowienie o dopuszczalności badania sprawy w postępowaniu grupowym, wskazując na potrzebę modyfikacji roszczeń.

bEqBCbVV

Obecnie sąd będzie badał w postępowaniu grupowym jedynie odpowiedzialność odszkodowawczą instytucji, pozwanych przez powodzian. Samych odszkodowań powodzianie będą dochodzić już później, w indywidualnych procesach. Liczą, że procesy o odszkodowanie - po stwierdzeniu przez sąd odpowiedzialności odszkodowawczej poszczególnych instytucji - będą się toczyły szybciej.

W wyniku majowej i czerwcowej powodzi w 2010 r w całym regionie świętokrzyskim zostało podtopionych i zalanych 3,5 tys. budynków mieszkalnych, ponad 12 tys. gospodarstw oraz ponad 59 tys. hektarów pól. Straty oszacowano na prawie miliard złotych.

Świętokrzyskie było obok województw: lubelskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego najbardziej poszkodowanym w wyniku powodzi regionem. Powódź dotknęła w różnym stopniu prawie wszystkie województwa z wyjątkiem warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Powodzie nawiedziły kraj w maju, czerwcu i sierpniu 2010 r. Straty oszacowano łącznie na kwotę około 12,5 mld zł, a na pomoc poszkodowanym rząd przeznaczył ponad 2 mld zł. Ucierpiało 811 gmin. W trakcie powodzi śmierć poniosły 22 osoby. W działania ratownicze zaangażowanych było ponad 80 tys. strażaków i wiele innych służb. (PAP)

bEqBCbVW

hp/ pz/

bEqBCbWq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)