Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Prokuratura analizuje raport z weryfikacji WSI pod kątem sprawy tzw. mafii paliwowej

0
Podziel się:

Prokurator z zespołu śledczego, zajmującego
się badaniem sprawy tzw. mafii paliwowej w Prokuraturze
Apelacyjnej w Krakowie, analizuje raport z weryfikacji WSI pod
kątem informacji przydatnych w śledztwie paliwowym.

Prokurator z zespołu śledczego, zajmującego się badaniem sprawy tzw. mafii paliwowej w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie, analizuje raport z weryfikacji WSI pod kątem informacji przydatnych w śledztwie paliwowym.

"Raport jest przedmiotem analizy przez jednego z prokuratorów prowadzących śledztwo paliwowe. Bada on raport pod kątem nowych informacji w sprawie tzw. mafii paliwowej, które nie pojawiły się w śledztwie, a mogłyby w jego toku zostać zweryfikowane" - powiedział w środę PAP rzecznik prokuratury Jerzy Balicki.

Zdaniem prokuratury, analiza informacji zamieszczonych w raporcie nie będzie prowadziła do wszczynania nowych postępowań.

"Jeżeli zdaniem autorów raportu byłaby potrzeba wszczęcia postępowania, to niewątpliwie takie zawiadomienie z ich strony wpłynęłoby do prokuratury, tak jak to się stało w przypadku doniesień do prokuratur wojskowych" - powiedział prok. Balicki.

Według raportu przewodniczącego komisji weryfikacyjnej WSI Antoniego Macierewicza, WSI nie tylko wiedziały o nielegalnych działaniach mafii paliwowej w Polsce i tolerowały ich prowadzenie, ale żołnierze tych służb współtworzyli główne ogniwa mafii. W ocenie Macierewicza m.in. "WSI miały pełną świadomość uczestnictwa oficerów WP w procederze nielegalnej produkcji paliwa i wykorzystywania doń infrastruktury wojska. Fakty te ukrywano m.in. przed sejmową komisją ds. PKN Orlen" - podkreśla w raporcie szef komisji weryfikacyjnej.

Śledztwo paliwowe, prowadzone przez krakowską prokuraturę od lutego 2002 roku, dotyczy nielegalnej produkcji i handlu paliwami z wyłudzeniem akcyzy przez różne spółki oraz prania brudnych pieniędzy. Materiały w tej sprawie trafiły do Krakowa z dziesięciu innych prokuratur w kraju, sprawę bada zespół 14 prokuratorów. Wyłonione w toku postępowania wątki dotyczące wojska przekazano do prokuratur wojskowych.

W krakowskim śledztwie zarzuty postawiono już blisko 300 osobom, sporządzono 21 aktów oskarżenia przeciwko 156 osobom. Sprawa rozrosła się do kilkudziesięciu wątków, jej akta liczą ponad 2 tys. tomów. Straty Skarbu Państwa sięgają kilkuset milionów złotych.(PAP)

hp/ pz/ fal/

raport
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)