Notowania

wiadomości
25.10.2013 17:02

Kraków: Rusza budowa nowej spalarni odpadów komunalnych

Krakowski Holding Komunalny rozpoczyna budowę nowej spalarni odpadów komunalnych w Krakowie. Inwestycja, o wartości blisko 797 mln zł, uzyskała dofinansowanie z UE.

Podziel się
Dodaj komentarz

Krakowski Holding Komunalny rozpoczyna budowę nowej spalarni odpadów komunalnych w Krakowie. Inwestycja, o wartości blisko 797 mln zł, uzyskała dofinansowanie z UE.

Jak poinformował w piątek Piotr Ziętara z KHK, rozpoczęcie prac jest możliwe dzięki uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez prezydenta miasta. Decyzja ta stała się ostateczna po umorzeniu postępowania odwoławczego przez wojewodę małopolskiego.

Na mocy umowy podpisanej przez władze miasta w październiku zeszłego roku, głównym wykonawcą inwestycji została południowokoreańska firma - POSCO Engineering & Construction Co.

Zgodnie z podpisanym kontraktem budowa ekospalarni powinna się zakończyć w ciągu trzech lat (1100 dni).

Inwestycja, o wartości blisko 797 mln zł, uzyskała dofinansowanie z UE. Budowa zakładu jest największym przedsięwzięciem miasta finansowanym przy współudziale funduszy unijnych.

Projekt otrzymał 371,7 mln zł unijnego dofinansowania ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Krakowski Holding Komunalny otrzymał też na ten cel 270 mln zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Zakład powstanie przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest nieużytkiem. Obiekt będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

Inwestycja jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Budowa ekospalarni jest niezbędna, bo w 2016 roku zostanie zapełnione komunalne wysypisko śmieci w Baryczy.

W Krakowie wytwarza się ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. To niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię. (PAP)

rgr/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz