Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Rzemieślnicy XXI wieku na fotografiach

0
Podziel się:

Fotografie pokazujące pracę współczesnych rzemieślników, wytwarzających
nowoczesne, często unikatowe przedmioty, można oglądać na wystawie "Okruchy tożsamości" otwartej w
środę w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Fotografie pokazujące pracę współczesnych rzemieślników, wytwarzających nowoczesne, często unikatowe przedmioty, można oglądać na wystawie "Okruchy tożsamości" otwartej w środę w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Prezentowane zdjęcia to prace pięciu fotografów z kolektywu Babel Images: Bartolomeo Koczenasza, Michała Kowalskiego, Gregory Michenauda, Mieszka Stanisławskiego i Przemka Walochy. Jak sami podkreślają na początku XXI wieku zmieniła się definicja rzemieślnika.

"Wiele małych zakładów upadło, a w ich miejsce powstały nowe, oferujące nowe usługi. Dzisiaj rzemieślnicy, to nie są tylko fachowcy zrzeszeni w cechach, ale po części artyści, a po części biznesmeni, szukający własnego miejsca na rynku. Ta wystawa ma pokazać właśnie takie zmiany" - powiedział PAP Przemek Walocha.

Bartolomeo Koczenasz w swoim reportażu pokazuje stolarzy, którzy na indywidualne zamówienie wytwarzają unikatowe meble. Bohaterami zdjęć Michała Kowalskiego są młodzi ludzie, którzy robią longboardy (to dłuższa wersja deskorolki, na której można osiągać dużą prędkość - PAP). Gregory Michenaud sportretował nie rzemieślników, ale ich klientów, korzystających z ich dzieł m.in. klientkę w płaszczu uszytym na zamówienie i dziewczynę z torbą z wykonaną ze starych banerów reklamowych.

Przemek Walocha pokazuje co to jest upcycling czyli przetwarzanie odpadów, z których powstają produkty o wyższej wartości. Bohaterka jego reportażu ze starych koszul, płaszczy, kawałków niepotrzebnych tkanin szyje przytulanki. Mieszko Stanisławski przypomina tradycyjny, ale wciąż niezbędny fach - szklarza.

Dopełnieniem wystawy są przedmioty wytwarzane przez rzemieślników oraz dźwięki i rozmowy nagrane podczas ich pracy przez Pawła Pawlicę.

Projekt "Okruchy tożsamości. Krakowskie rzemiosło w XXI wieku" był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Ekspozycję zorganizowali: Fundacja Babel Images i Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Wystawa potrwa do końca roku.(PAP)

wos/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)