Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Sto lat temu cesarz Franciszek Józef powołał AGH

0
Podziel się:

Sto lat temu, 31 maja 1913 r., cesarz Franciszek Józef zadecydował o
utworzeniu w galicyjskim Krakowie wyższej szkoły górniczej - funkcjonującej dziś jako Akademia
Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica. Rocznica będzie świętowana w piątek i sobotę.

Sto lat temu, 31 maja 1913 r., cesarz Franciszek Józef zadecydował o utworzeniu w galicyjskim Krakowie wyższej szkoły górniczej - funkcjonującej dziś jako Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica. Rocznica będzie świętowana w piątek i sobotę.

Pomysłodawcami uruchomienia placówki byli inżynierowie i działacze górniczy pod przewodnictwem Jana Zarańskiego. Rozporządzenie o utworzeniu uczelni podpisał cesarz Franciszek Józef, a nad jej rozwojem miał czuwać Komitet Organizacyjny Akademii Górniczej kierowany przez prof. Józefa Morozewicza. "Gdyby nie wybuch I wojny światowej, to już w 1914 r. AGH rozpoczęłaby rzeczywistą działalność i zainaugurowałaby swój pierwszy rok akademicki" - mówił w rozmowie z PAP rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

W marcu 1915 r. urzędnik krakowskiego magistratu dopisał w rogu kartki jednego z dokumentów miejskich: "Wskutek wybuchu wojny nie otwarto akademii górniczej, cała sprawa odroczona do spokojnych czasów".

Rektor Słomka podkreślił, że piątkowe i sobotnie obchody odbędą się z okazji aktu powołania uczelni, a nie rozpoczęcia jej realnej działalności, o której można mówić od 20 października 1919 r. Wówczas naczelnik państwa marszałek Józef Piłsudski dokonał otwarcia Akademii Górniczej. Od II poł. lat 40. XX w. placówka funkcjonuje pod nazwą Akademia Górniczo-Hutnicza.

Obecnie AGH jest jedną z największych uczelni technicznych w kraju. Na 16 wydziałach, w ramach 54 kierunków studiów (ponad 200 specjalności), kształci ponad 39 tys. studentów i zatrudnia prawie 4,2 tys. pracowników (w tym niemal 2 tys. naukowców). Od początku działalności wykształciła ok. 180 tys. absolwentów.

"Misją AGH zawsze było kształcenie profesjonalnej kadry dla polskiego i nie tylko polskiego przemysłu. Nieustannie wyróżnia nas znakomita współpraca z jednostkami przemysłowymi biznesowymi" - powiedział rektor.

W 2012 r. uczelnia realizowała ponad 2,3 tys. grantów m.in. z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Unii Europejskiej. Miesiąc temu AGH rozpoczęła swoją największą inwestycję - budowę Centrum Energetyki. W dwóch budynkach przy ul. Czarnowiejskiej znajdzie się 30 nowoczesnych laboratoriów przeznaczonych do badań we wszystkich obszarach energetyki. Centrum ruszy prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku. Pracować w nim będą doktoranci i naukowcy z Europy i świata. Wartość inwestycji to ok. 200 mln zł.

Obchody stulecia powołania uczelni rozpocznie w piątek (14 czerwca) przed południem posiedzenie Senatu AGH. Wówczas osoby związane z placówką powspominają jej początki, odbędą się dyskusje dotyczące najbliższych planów uczelni, a najlepsi absolwenci odbiorą nagrody "Skrzydła AGH". Na popołudnie zaplanowano spotkania absolwentów poszczególnych wydziałów. Z kolei w Klubie Studio zespół wokalny Audiofeels da koncert dla obecnych studentów.

Sobotnie (15 czerwca) wydarzenia odbędą się w plenerze, przed budynkiem Biblioteki. W programie całodniowego "Wielkiego Pikniku +Spotkajmy się w AGH+" przewiduje się m.in. koncert Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, występ Zespołu Pieśni i Tańca "Krakus", pokaz bolidu AGH Racing, liczne stoiska gastronomiczne. Zainteresowani będą mieli możliwość zwiedzenia najciekawszych laboratoriów i budynków. Do udziału w drugim dniu obchodów jubileuszu uczelnia zaprasza nie tylko swoich studentów, absolwentów i pracowników, ale też mieszkańców Krakowa. (PAP)

bko/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)