Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kraków: Szkice Tetmajera i rysunki Mrożka wśród nabytków Muzeum Historycznego

0
Podziel się:

Szkice Włodzimierza Tetmajera i rysunki Sławomira Mrożka z lat 50. znalazły
się wśród tegorocznych nabytków Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Najcenniejsze z obiektów
będzie można zobaczyć tylko w środę w Pałacu Krzysztofory.

bEstVZQl

Szkice Włodzimierza Tetmajera i rysunki Sławomira Mrożka z lat 50. znalazły się wśród tegorocznych nabytków Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Najcenniejsze z obiektów będzie można zobaczyć tylko w środę w Pałacu Krzysztofory.

Muzeum wzbogaciło się w tym roku o ponad 1,7 tys. obiektów. 653 z nich zostały zakupione, pozostałe to dary i przekazy.

"Pozyskaliśmy rysunki satyryczne Sławomira Mrożka z komentarzami, publikowane w latach 50. w +Dzienniku Polskim+. Są bardzo ciekawe, bo pochodzą z wczesnego okresu jego twórczości" - mówił PAP Witold Turdza z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

bEstVZQn

Od potomków Włodzimierza Tetmajera muzeum zakupiło jego rysunki i szkice. "To przyczynek do badania warsztatu artysty, bo są to różne szkice: rzuty, kompozycje, studia, projekty" - dodał. Wnuczka malarza podarowała Muzeum obrazki malowane na jajkach, a przedstawiające stacje drogi krzyżowej.

Do zbiorów Muzeum Historycznego trafiły rysunki Celestyna Czynciela, krakowskiego malarza, wykonane w 1903 r. podczas rozpraw sądowych. Placówka wzbogaciła się także o wyroby rzemiosła artystycznego i przedmioty codziennego użytku, w tym szkła zaprojektowane przez Jana Sylwestra Drosta i Jerzego Orkusza oraz XIX-wieczne pistolety sportowe i broń myśliwską.

W Sali Fontany będzie można zobaczyć zabytki "odzyskane" czyli eksponaty poddane gruntownej konserwacji, która dała im drugie życie. Należą do nich kostiumy zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego do jego dramatu "Bolesław Śmiały" i dwa kostiumy do "Aidy" Verdiego podarowany muzeum przez śpiewaka i reżysera operowego Stanisława Drabika, a wykonane w pracowniach La Scali. Renowację kostiumów wsparło finansowo ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego

Pokaz nabytków rozpocznie się w środę o godzinie 12.00 w Pałacu Krzysztofory. W programie przewidziano odczyt Marcina Barana "Wczesna kreska Mrożka" i prezentację multimedialną "Pozyskane - Odzyskane".(PAP)

bEstVZQt

wos/ ls/

bEstVZQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)