Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Trzy nowe wystawy w Muzeum MOCAK

0
Podziel się:

Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK udostępni w czwartek publiczności
trzy nowe wystawy. Jedna z nich - według idei poety Ryszarda Krynickiego, który obchodzi w tym roku
70. urodziny - pt. tytułem "Plakaty-wiersze" czynna będzie do końca sierpnia.

Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK udostępni w czwartek publiczności trzy nowe wystawy. Jedna z nich - według idei poety Ryszarda Krynickiego, który obchodzi w tym roku 70. urodziny - pt. tytułem "Plakaty-wiersze" czynna będzie do końca sierpnia.

Dwie pozostałe wystawy: "Terytorium" Piotra Lutyńskiego i "Kusicielka" Charlotte Beaudry zwiedzający mogą oglądać do 29 września.

"Plakaty-wiersze" składa się z dwóch części. Pierwsza z nich prezentuje 17 plakatów, na których znajdują się teksty bliskich Krynickiemu wierszy, m.in. "Jasne niejasne" Julii Hartwig, "Kolonia, Am Hof" Paula Celana, "Upadek" Tadeusza Peipera. Drugą część tworzą tomiki Krynickiego. "Wszystkie oryginalne tomiki poety zwiedzający zobaczą w specjalnych gablotach" - powiedziała PAP Magdalena Mazik, kierowniczka Biblioteki MOCAK, w której znajduje się wystawa. Ekspozycję dopełniają tomiki poetyckie polskich autorów opublikowane przez należące do Krynickiego Wydawnictwo a5. "Zbiory znajdą się na osobnej półce w naszej bibliotece i zostaną tu już na stałe" - powiedziała Mazik.

"Terytorium" Piotra Lutyńskiego zajęło jedną z galerii wewnątrz muzeum oraz wydzieloną, zieloną część podwórka należącego do instytucji. W galerii znalazła się - jak powiedział Lutyński - "część martwa wystawy, na podwórku - część żywa". W części martwej są m.in. głowa jelenia przymocowana do krzesła, trzy jajka gęsie, wanna, okna, stół. Jak powiedział artysta, część martwa jest dramatyczna, bo obrazuje śmierć zwierząt.

Na żywej części wystawy są dwie gęsi: Kasia i Kuba. Specjalnie z myślą o nich na podwórku wykopano staw, przygotowano też karmniki. Zwierzęta swobodnie spacerują po trawie, na której rozłożono także namiot. Zamieszkuje go Lutyński. Artysta zapowiedział, że przez najbliższe półtora tygodnia będzie czytał gęsiom poezję Krynickiego i teksty Darwina. "Zwierzęta zmieniają się bardzo, kiedy widzą, że czytanie jest skierowane do nich" - powiedział.

Lutyński zapytany przez PAP dlaczego to zwierzęta są obiektem jego artystycznych zainteresowań odpowiedział, że "przez zwierzęta można mówić do ludzi. Zwierzęta powodują, że ludzie łagodnieją. Jak mówił Darwin, wszyscy pochodzimy od jednego gatunku. Tylko my jesteśmy bardziej rozwinięci. Te gęsi wykazują duże zainteresowanie kontaktem z człowiekiem, zwłaszcza jedna z nich" - wyjaśnił artysta.

"Kusicielka" Charlotte Beaudry z Belgii pokazuje m.in. kilkanaście prac malarskich. Obrazy olejne przedstawiają akcesoria, które kojarzą się ze światem kobiet np. sukienki, pomalowane na kolorowo paznokcie, a także włosy. Obiekty są ukazane na pustym, jednokolorowym (jasnym lub ciemnym) tle. Artystka pokazuje przedmioty wykorzystywane przez kobiety do uwodzenia. Symbolem takiego wizerunku kobiety jest dzieło przedstawiające czerwoną muchołówkę amerykańską - roślinę, która za pomocą barwy i słodkiej wydzieliny wabi owady.

"Wystawa Charlotte Beaudry w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie to część programu wystaw, w ramach którego organizujemy indywidualne wystawy artystów z kolekcji muzeum. Zależy nam bowiem na pokazaniu szerszego kontekstu artystycznego prac, które odwiedzający mogą na co dzień oglądać na wystawie kolekcji MOCAK-u" - powiedziała kurator wystawy Monika Kozioł.

Piotr Lutyński urodził się w 1962 r. Jest malarzem, rzeźbiarzem, twórcą instalacji. Studiował na Wydziale Pedagogiczno-Plastycznym filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dwukrotnie otrzymał stypendium ministra kultury, a jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, w kolekcjach Galerii Foksal. Lutyński w swoich pracach łączy elementy naturalne z abstrakcyjnym malarstwem prostych form i czystych kolorów. Obraz abstrakcyjny jest dla niego punktem wyjścia działań w trakcie wernisażu. Na przykład przyprowadza zwierzęta, gra na instrumentach z zaproszonymi muzykami, specjalnie dla publiczności przygotowuje poczęstunki.

Charlotte Beaudry urodziła się w 1968 r. Artystka mieszka i pracuje w Brukseli. Tworzy obrazy, rysunki, wideo. W 1987 r. przerwała studia, aby dołączyć do brata pracującego jako dekorator wnętrz w Londynie. Artystka maluje w oszczędny sposób. W swoim malarstwie tworzy katalogi miejsc, ludzi, obiektów. Ukazuje je w sposób zapożyczony z filmu, fotografii czy języka reklam: frontalnie, w zmysłowych pozach, zbliżeniach, fragmentach. (PAP)

bko/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)