Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: W centrum handlowym powstał ośrodek dla młodzieży

0
Podziel się:

Młodzieżowy Ośrodek Rozwoju Społecznego został otwarty we wtorek na terenie
centrum handlowego Bonarka w Krakowie. Jak podkreślają pomysłodawcy ośrodka, jest to pierwsza w
Polsce placówka dla młodzieży zlokalizowana w galerii handlowej.

Młodzieżowy Ośrodek Rozwoju Społecznego został otwarty we wtorek na terenie centrum handlowego Bonarka w Krakowie. Jak podkreślają pomysłodawcy ośrodka, jest to pierwsza w Polsce placówka dla młodzieży zlokalizowana w galerii handlowej.

Inicjatorem projektu jest krakowskie Stowarzyszenie Siemacha, a partnerem operator centrum handlowego Bonarka City Center oraz miasto Kraków poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

"Ośrodek w Bonarce to innowacyjna inwestycja, która ma stanowić modelowy przykład nowoczesnych rozwiązań edukacyjno-wychowawczych" - ocenił dyrektor Siemachy ks. Andrzej Augustyński.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, że ośrodek to nowość i eksperyment na skalę naszego kraju, ponieważ jeszcze nigdzie właściciele centrum handlowego nie zdecydowali się na stałą współpracę na rzecz młodzieży.

"To potrzebna inicjatywa. Dawne dzieci ulicy, stały się obecnie dziećmi galerii handlowych. Skoro już chcą tutaj spędzać wolny czas, my postaramy się, żeby go nie marnowały" - mówił Majchrowski.

Pomieszczenia dla Młodzieżowego Ośrodka Rozwoju Społecznego zostały przewidziane w kompleksie handlowym już na etapie jej projektowania. Placówka jest bezpośrednio skomunikowana z galerią, ale możne też działać po jej zamknięciu.

Placówka ma ponad 700 metrów kw. powierzchni; urządzono tu m.in. aulę, salę edukacyjną i dwie sale wielofunkcyjne, salę muzyczną oraz multimedialną - z odpowiednią akustyką i wygłuszeniem, trzy pracownie ogólne a także salę konferencyjną.

Ośrodek czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 14 do 21. Oferta placówki skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, w wieku od 13 do 21 lat. Obecnie trwa nabór nowych wychowanków. Docelowo placówka ma objąć stałą opieką 150 osób.

Wyposażenie ośrodka zostało sfinansowane przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego, która przekazała na ten cel 150 tys. zł.

Stowarzyszenie Siemacha prowadzi sieć 24 specjalistycznych placówek, z których dziennie korzysta ponad 2 tysiące dzieci i młodzieży. Są wśród nich dzienne i całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze, ośrodki poradnictwa i terapii, centra sportowe. Działa między innymi w Krakowie, Tarnowie, Kielcach i Wrocławiu. Przygotowuje się do rozpoczęcia działalności w Rzeszowie, Bielsku Białej, Nowym Sączu, Tychach, Poznaniu i Wieliczce. (PAP)

rgr/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)