Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Energetyki AGH

0
Podziel się

Kamień węgielny wmurowano we wtorek pod budowę Centrum Energetyki Akademii
Górniczo-Hutniczej w Krakowie. "To największa inwestycja uczelni" - podkreślają władze AGH.

bErSfBmJ

Kamień węgielny wmurowano we wtorek pod budowę Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. "To największa inwestycja uczelni" - podkreślają władze AGH.

Jej koszt wynosi ok. 190 mln zł, z czego ponad 62 mln stanowią środki unijne z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Reszta to środki własne uczelni i kredyt bankowy. AGH liczy też na dofinansowanie ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz sponsorów.

Powierzchnia Centrum wyniesie ok. 15,5 tys. m kw., na których znajdzie się 38 specjalistycznych laboratoriów naukowo-badawczych.

bErSfBmL

"Będziemy zajmować się tutaj wszystkimi rodzajami energetyki. Tak kompleksowo wyposażonego Centrum Energetyki nie ma w Polsce, a może nawet w Europie. Będą tu pracować nie tylko nasi naukowcy, ale i europejscy" - powiedział rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. - Jestem przekonany, że będą tutaj powstawać nowe technologie energetyczne. Chcemy mocno wpisać się w innowacyjny charakter naszej gospodarki".

Jak podkreślił marszałek Małopolski Marek Sowa, Centrum Energetyki będzie "prawdziwym miejscem współpracy uczelni z biznesem". "Laboratoria, jakie się tutaj będą mieścić, mają przecież współpracować z podmiotami prywatnymi, niepublicznymi, ze spółkami prawa handlowego" - zaznaczył marszałek.

Zdaniem wiceprezydent ds. rozwoju Krakowa Elżbiety Koterby inwestycja doskonale wpisuje się w politykę miasta. "Kraków zmienia swoją markę. Wiemy już, że jest miastem kultury, literatury, turystyki. Teraz chcemy, by był postrzegany również jako miasto gospodarki, która rozwija się w oparciu o naukę i wiedzę. Aby realizować tę ideę, szczególnie nam potrzeba takich obiektów jak ten, gdzie pracuje się na rzecz biznesu" - powiedziała wiceprezydent.

Przedstawiciele uczelni, województwa małopolskiego oraz projektanta i wykonawcy inwestycji wmurowali kamień węgielny po podpisaniu aktu erekcyjnego.

bErSfBmR

Budowę poświęcił rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. Władysław Zuziak. W imieniu kard. Stanisława Dziwisza pogratulował też przedstawicielom uczelni i małopolskiego urzędu marszałkowskiego odwagi do podjęcia budowy.

"W imieniu Uniwersytetu Papieskiego życzę, żebyście państwo traktowali to miejsce jak dom, miejsce spotkania, wyjątkowego dialogu naukowego, nowych przedsięwzięć i rozwiązań" - powiedział rektor Uniwersytetu Papieskiego i dodał, że "nie wszystko zależy od pracy i umysłu, bo jest jeszcze ktoś inny - Bóg, który daje wzrost".

Budowa Centrum rozpoczęła się w kwietniu. Od tego czasu powstał szkielet budynku. Ze względu na wielkość przedsięwzięcia podzielono je na dwa etapy. Oddanie do użytku pierwszego etapu zapowiedziano na listopad 2014 roku.

Centrum Energetyki AGH złożone będzie z dwóch połączonych ze sobą budynków zlokalizowanych przy ul. Czarnowiejskiej. (PAP)

bErSfBmS

bko/ agt/ jra/

bErSfBnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)