Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: Wolontariusze rozpoczęli kwestę na cmentarzach

0
Podziel się

Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim wolontariusze
rozpoczęli w dzień Wszystkich Świętych kwestę, podczas której zbierane są fundusze na odnowę
zabytkowych nagrobków. Zbiórka trwa także na cmentarzu Podgórskim Nowym.

bEqOexIl

Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim wolontariusze rozpoczęli w dzień Wszystkich Świętych kwestę, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. Zbiórka trwa także na cmentarzu Podgórskim Nowym.

Kwestę zorganizował po raz 33. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem Podgorze.pl. Jak poinformował PAP w piątek przewodniczący komitetu Mikołaj Kornecki, w dzień Wszystkich Świętych oraz w sobotę i niedzielę na wspomnianych krakowskich nekropoliach będzie zbierać datki ok. 100 wolontariuszy.

Członków i sympatyków komitetu wspomagają, jak co roku, znani krakowianie: aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz czy Aleksander Kobyliński "Makino".

bEqOexIn

Jak powiedział Kornecki zebrane podczas zbiórki fundusze zostaną przeznaczone tradycyjnie na renowację zabytkowych nagrobków i grobowców.

Według niego w zeszłym roku uzbierano ok. 60 tys. zł. Dzięki temu odnowiono kilka zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim i Podgórskim Nowym.

"Cmentarze krakowskie, to nie tylko historia Krakowa, ale i Polski. Ludzie, którzy tu spoczywają tworzyli nasz kraj, często walczyli o niego. Wielokrotnie przywracamy pamięć o nich" - powiedział PAP przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki.W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice papieża Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund. (PAP)

bEqOexIt

rcz/ mhr/

bEqOexIO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)