Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wycieraczki będą materiałem na rzeźbę Mirosława Bałki

0
Podziel się:

W Międzynarodowym Centrum Kultury ruszyła w piątek zbiórka wycieraczek do
butów, z których rzeźbiarz Mirosław Bałka stworzy pracę na wystawę "Pamięć. Rejestry i terytoria".
Potrzeba aż 250 wycieraczek z włókna kokosowego, noszących ślady używania.

W Międzynarodowym Centrum Kultury ruszyła w piątek zbiórka wycieraczek do butów, z których rzeźbiarz Mirosław Bałka stworzy pracę na wystawę "Pamięć. Rejestry i terytoria". Potrzeba aż 250 wycieraczek z włókna kokosowego, noszących ślady używania.

Akcja oparta jest na wymianie: kto przyniesie starą wycieraczkę, otrzyma nową. Zbiórka będzie prowadzona do 24 listopada, codziennie oprócz poniedziałków. Wycieraczki z włókna kokosowego mogą być wyplatane lub strzyżone, z napisami i wzorkami. Nie będą przyjmowane wyroby gumowe, dywanowe i metalowe.

Jak podkreśla artysta wycieraczka to pospolity przedmiot, z którym stykamy się każdego dnia, a który wyznacza fizyczną i symboliczną granicę prywatnego terytorium. Pokrywające ją przetarcia i ślady zużycia to swoisty zapis wejść i wyjść. Jak zapowiadają organizatorzy wystawy, rzeźba Bałki to będą "32 metry kw. o pamiętaniu, zostawianiu swojego śladu, wyznaczaniu granic i wycieraniu butów".

Wystawa "Pamięć. Rejestry i terytoria" zostanie otwarta w galerii MCK 12 grudnia. Będzie można na niej zobaczyć prace wybranych współczesnych, polskich artystów z ostatnich dwóch dekad. "Kiedy myślimy pamięć od razu wyłania się skojarzenie - pamięć Zagłady, Holokaust. My oprócz tego, bardzo istotnego wątku, chcemy na wystawie pokazać, że inspiracją dla artystów jest pamięć indywidualna, a ponieważ człowiek funkcjonuje w społeczeństwie, na naszą pamięć ma wpływ także to, co dzieje się dookoła. Jednocześnie każdy z nas ma wpływ na pamięć zbiorową, a szczególnie artysta poprzez dzieła, które tworzy" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Monika Rydiger.

W galerii MCK będzie można zobaczyć oprócz dzieł Mirosława Bałki prace między innymi: Ryszarda Otręby, Leszka Sobockiego, Zuzanny Janin, Adama Adacha, Bogusława Bachorczyka, Andrzeja P. Batora, Wojciecha Prażmowskiego, Roberta Kuśmirowskiego, Zbigniewa Libery, Artura Żmijewskiego, Nicolasa Grospierra oraz projekt Miejsca Pamięci w Bełżcu autorstwa zespołu Andrzeja Sołygi i przygotowywany do realizacji projekt Mirosława Nizio "Kamienne piekło KL Gross- Rosen II". (PAP)

wos/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)