Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kraków: Wyjaśniono zbrodnię sprzed lat

0
Podziel się

Krakowskie organy ścigania wyjaśniły zagadkę
zbrodni sprzed 9 lat. Według ich ustaleń, zaginionego w 2000 roku
Zbigniewa S. zabił jego syn za namową matki, która dała mu za to
samochód bmw.

bEgIiAyd

Krakowskie organy ścigania wyjaśniły zagadkę zbrodni sprzed 9 lat. Według ich ustaleń, zaginionego w 2000 roku Zbigniewa S. zabił jego syn za namową matki, która dała mu za to samochód bmw.

W czwartek policja przystąpiła do poszukiwania zwłok ofiary w ustalonym terenie - poinformował PAP rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak. Prokuratura opublikowała list gończy za podejrzanym o zabójstwo ojca Markiem Siwym.

Zaginięcie mężczyzny zgłosili w styczniu 2000 r. siostra i brat ofiary. W mieszkaniu zaginionego znaleziono ślady jego krwi. Policja od początku zakładała, że mógł on zostać zamordowany, a związek z jego śmiercią mogą mieć członkowie rodziny - ale nie było dowodów.

bEgIiAyf

Przełom w sprawie nastąpił na początku br. Prowadzący sprawę policjanci z tzw. Archiwum X, (wydziału małopolskiej policji, badającego najtrudniejsze sprawy kryminalne) zdobyli nowe dowody i poszlaki potwierdzające, że udział w zabójstwie Zbigniewa S. miała jego 49-letnia żona Lucyna S. Kobieta w lutym została aresztowana za podżeganie i pomocnictwo w zabójstwie byłego męża.

"Według ustaleń śledztwa, matka zaoferowała synowi, a następnie przekazała mu za zabicie ojca samochód marki BMW. Również ułatwiła mu popełnienie tego przestępstwa poprzez jego zaplanowanie i udostępnienie mieszkania. Następnie utrudniała prowadzenie postępowania poprzez zacieranie śladów zbrodni" - powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka prokuratury Bogusława Marcinkowska.

Przesłuchiwana w charakterze podejrzanej Lucyna S. nie przyznała się do zarzutów. Została aresztowana na trzy miesiące.

Miesiąc później do aresztu trafił jej konkubent Zbigniew Z. Prokuratura zarzuciła mu, że od stycznia 2000 r. wiedział o okolicznościach zabójstwa Zbigniewa S. i ukrycia jego ciała i nie poinformował o tym organów ścigania, oraz że wspólnie z innymi osobami zacierał ślady przestępstwa. Zbigniew H. nie przyznał się do zarzutów. Także został aresztowany.

bEgIiAyl

W wyniku kolejnych czynności prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutu zabójstwa synowi ofiary. Ustalono, że kilka miesięcy po zabójstwie ojca wyjechał on z Krakowa. Od 2006 r. poszukiwany jest dwoma listami gończymi wydanymi przez sąd w innych sprawach. Krakowska prokuratura również wysłała za nim list gończy i opublikowała go w czwartek.

Prokuratura ostrzega, że za ukrywanie poszukiwanego lub pomaganie mu w ucieczce grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Jednocześnie zapewnia anonimowość osobom, które przekażą informacje w tej sprawie. Prosi o kontakt pod nr (012) 680 22 02 (prokuratura) lub (012) 615 44 42 (policja).

W toku wznowionego po 9 latach śledztwa ustalono także prawdopodobne miejsce ukrycia zwłok ofiary. W czwartek ok. 30 policjantów przystąpiło do przeszukiwania niezabudowanego terenu przy ul. Tischnera. "W akcji biorą udział policjanci z tzw. archiwum X, przewodnicy z wyszkolonymi psami oraz śmigłowiec z kamerą termowizyjną" - powiedział PAP Dariusz Nowak.

Lucynie S. i jej synowi grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. (PAP)

bEgIiAym

hp/ pz/ woj/

bEgIiAyG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)