Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: Wystawa poświęcona japońskim inspiracjom w twórczości Wyczółkowskiego

0
Podziel się:

Prace Leona Wyczółkowskiego inspirowane sztuką Japonii można od środy oglądać
w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Obok pasteli, obrazów i grafik artysty
prezentowane są pochodzące z jego własnej kolekcji drzeworyty japońskie.

Prace Leona Wyczółkowskiego inspirowane sztuką Japonii można od środy oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Obok pasteli, obrazów i grafik artysty prezentowane są pochodzące z jego własnej kolekcji drzeworyty japońskie.

"Leon Wyczółkowski nie tylko znakomicie znał sztukę i estetykę japońską, która buduje jego świat artystyczny i jego język wypowiedzi. Ta sztuka była dla niego naturalnym punktem odniesienia" - mówiła PAP autorka scenariusza i aranżacji plastycznej wystawy Anna Król.

Malarz nigdy nie był w Japonii, ale jego twórczość była tak głęboko japońska, że współcześni mu artyści uważali go za twórcę "na wskroś japońskiego". Tytuł wystawy "Wyczół w Japonii" to nawiązanie do karykatury Kazimierza Sichulskiego, który przedstawił Wyczółkowskiego ubranego w kimono. "To rodzaj haczyka, zabawnego dialogu z publicznością" - wyjaśnia Anna Król.

Wyczółkowski zetknął się po raz pierwszy z drzeworytami japońskimi na wystawie w Wiedniu w 1873 r., a potem oglądał duże prezentacje sztuki japońskiej podczas kolejnych pobytów w Paryżu. Przyjaźnił się z kolekcjonerem i mecenasem sztuki Feliksem Mangghą Jasieńskim. Sam zebrał pokaźną kolekcję prac japońskich. "Doskonale rozumiał i odnajdywał się w tej odmiennej kulturze" - uważa Król.

Jak dodała wpływy japońskie u Wyczółkowskiego widać z jednej strony w sposobie konstruowania przestrzeni, w pomysłach kompozycyjnych, w ciasnych, wąskich kadrach, z drugiej strony w podejściu do przyrody, którą traktował podobnie jak Japończycy uważając, że człowiek nie panuje nad naturą, ale jest jej integralną częścią.

Na wystawie zebrano ponad 130 prac, w tym grafiki Wyczółkowskiego ukazujące studia lasu w zimie, obrazy przedstawiające wodospady, pejzaże tatrzańskie, drzewa i kompozycje kwiatowe.

Pokazywane prace pochodzą z kilkudziesięciu instytucji m.in. z Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie, z Muzeów Narodowych w Poznaniu, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, z Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Wystawa potrwa do 16 września.

"Wyczół w Japonii" to kolejna ekspozycja z cyklu "Japonizm polski". Na wcześniejszych wystawach publiczność mogła się przekonać, jak Japonia inspirowała m.in. Olgę Boznańską, Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Wojciecha Weissa. (PAP)

wos/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)