Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraków: "Z lądu i z powietrza..." - fotograficzna dokumentacja zabytków Iraku

0
Podziel się:

Zdjęcia zabytków i stanowisk archeologicznych,
wykonane przez polskich naukowców podczas misji wojskowej w Iraku,
można od czwartku oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Zdjęcia zabytków i stanowisk archeologicznych, wykonane przez polskich naukowców podczas misji wojskowej w Iraku, można od czwartku oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Zdjęcia pokazują, jak zabytki - na ogół pozbawione dozoru - przetrwały wojnę. W wielu przypadkach to pierwsza od lat dokumentacja najcenniejszych miejsc w prowincjach Babil i Diwanija.

Towarzyszący wojskowym polscy archeolodzy wykonali trzy serie zdjęć - w sierpniu 2003 r. w momencie przejmowania bazy od Amerykanów, w trakcie jej funkcjonowania oraz kiedy siły koalicyjne opuszczały Babilon pod koniec 2004 r.

Na zdjęciach można zobaczyć, jak wyglądają: Babilon, twierdza Uchajdir - największy i najlepiej zachowany obiekt w Iraku, Ur - miasto, w którym miał się urodzić patriarcha Abraham oraz Marad - gdzie od 2005 r. prowadzone są pierwsze po zakończeniu wojny wykopaliska.

"Największym magnesem dla publiczności jest egzotyka tego kraju, świadomość, że właśnie tam rozgrywały się wydarzenia z baśni, które znamy z dzieciństwa" - mówił podczas otwarcia wystawy dyrektor krakowskiego Muzeum Archeologicznego Jacek Rydzewski.

Państwowa Rada Starożytności i Dziedzictwa w Bagdadzie dysponuje listą 10 tys. zinwentaryzowanych stanowisk archeologicznych i innych obiektów zabytkowych, jednak w Iraku może być ich nawet 10 razy więcej. Na liście są m.in. Babilon, Ur, Niniwa i zabytki anonimowe, nigdy nie zbadane przez archeologów.

Po pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej (1991 r.) zostało złupionych wiele prowincjonalnych irackich muzeów i część najważniejszych stanowisk archeologicznych. W 2003 r. podczas nalotów na Bagdad ucierpiały Biblioteka i Pałac Abbasydów. Ograbiono też Muzeum Narodowe, z którego skradziono 11 tys. eksponatów; ok. 18 tys. zostało zniszczonych. Cześć zabytków udało się odzyskać. Po zakończeniu wojny stanowiska archeologiczne były okradane przez zorganizowane szajki rabusiów.

Polscy specjaliści realizowali w Iraku 28 różnych projektów, m.in. kursy komputerowe dla irackich konserwatorów, zabezpieczali zagrożone zniszczeniem stanowiska archeologiczne, uczestniczyli w odbudowie placówek muzealnych.

Uzupełnieniem krakowskiej wystawy są zdjęcia ze zbiorów gen. Mieczysława Bieńka, który był dowódcą polskiego kontyngentu w Iraku. Ekspozycję można zwiedzać do końca sierpnia. (PAP)

wos/ jer/ jra/

16:34 06/07/13

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)