Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraszewski: na początku prezydencji analizy ws. ograniczenia emisji CO2

0
Podziel się:

Minister środowiska Andrzej Kraszewski zapowiedział we wtorek, że na
początku naszej prezydencji pojawią się zlecone przez Komisję Europejską na żądanie Polski analizy
ekonomicznych skutków dla poszczególnych krajów europejskich wprowadzenia ograniczeń emisji CO2.

Minister środowiska Andrzej Kraszewski zapowiedział we wtorek, że na początku naszej prezydencji pojawią się zlecone przez Komisję Europejską na żądanie Polski analizy ekonomicznych skutków dla poszczególnych krajów europejskich wprowadzenia ograniczeń emisji CO2.

Kraszewski zabrał głos w trakcie wtorkowej debaty w Sejmie na temat priorytetów polskiej prezydencji. Odnosząc się do zleconych przez KE analiz, minister powiedział, że "dadzą (one) asumpt do rozpoczęcia bardzo ważnej dyskusji, jakie są konsekwencje ekonomiczne i konsekwencje dla europejskiej gospodarki - w tym dla gospodarki polskiej - podnoszenia celów redukcyjnych".

Według niego, "taka dyskusja może i powinna, przynieść refleksję na temat zasadności śrubowania w górę celów unijnych", jeśli chodzi o emisję CO2. Podkreślił też, że Polska będzie niezmiennie przeciwna podwyższaniu tych celów powyżej 20 proc., ponieważ nie może zaakceptować idących za tym konsekwencji ekonomicznych.

Polski rząd wielokrotnie zajmował negatywne stanowisko w sprawie ewentualnego podniesienia celu redukcji emisji w UE z 20 do 30 proc. Zdaniem Kraszewskiego, także KE nie wystąpi z taką propozycją, a przynajmniej nie do szczytu w Durbanie w RPA. Odbędzie się on na przełomie listopada i grudnia 2011 r. podczas polskiej prezydencji w UE. Polski minister środowiska będzie tam prezentował unijne stanowisko.

Ostatni szczyt odbył się w meksykańskim kurorcie Cancun, uczestniczyło w nim blisko 200 krajów. Nie doszło tam jednak do podpisania porozumienia wyznaczającego cele redukcji emisji gazów cieplarnianych po tym, jak w 2012 r. wygaśnie określający je Protokół z Kioto.

Tydzień temu w Luksemburgu Polska jako jedyny kraj zagłosowała przeciw przyjęciu konkluzji rady środowiska UE nt. ścieżki obniżania emisji CO2 w UE do 2050 r., proponowanej przez KE. "Oczekujemy większej solidarności w UE w sprawie obniżania emisji CO2" - powiedział wtedy Kraszewski.(PAP)

ann/ hgt/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)