Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kraszewski: UE opowiada się za "zieloną" gospodarką

0
Podziel się:

Unia Europejska opowiada się za "zieloną" gospodarką, która jest elementem
zrównoważonego rozwoju - poinformował podczas wtorkowego briefingu minister środowiska Andrzej
Kraszewski.

Unia Europejska opowiada się za "zieloną" gospodarką, która jest elementem zrównoważonego rozwoju - poinformował podczas wtorkowego briefingu minister środowiska Andrzej Kraszewski.

Minister odniósł się do poniedziałkowej unijnej Rady Ministrów ds. środowiska w Luksemburgu, na której zapadły ustalenia dotyczące m.in. stanowiska UE na konferencję klimatyczną Organizacji Narodów Zjednoczonych w Durbanie. Konferencja ta odbędzie się na przełomie listopada i grudnia.

Jak mówił minister, Unia ma wolę dalszego ograniczania emisji gazów cieplarnianych, ale pod warunkiem, że także inne kraje pozaeuropejskie zobowiążą się zmniejszenia emisji tych gazów. Chodzi przede wszystkim o Stany Zjednoczone i Chiny - wyjaśnił.

Dodał, że Europa zamierza zachować pozycję lidera w staraniach służących ochronie środowiska.

Kraszewski uważa, że jego weto w sprawie dalszego ograniczania emisji CO2 w UE nie wpływa negatywnie na polską prezydencję. Wyjaśnił, że wynika ono z tego, że wysiłki Europy i Polski nie mogą być odosobnione. Podkreślił, że Europa emituje zaledwie 13 proc. światowych zanieczyszczeń.

Kraszewski zaznaczył, że UE zamierza zachęcać inne kraje do zrównoważonego rozwoju na drodze "zielonej" gospodarki, a więc stosowania takich technologii i rozwiązań organizacyjnych, które pozwolą na rozwój, ale w "zgodzie z tym, na co pozwala nam matka Ziemia". Tej tematyce ma być poświęcona konferencja w Rio de Janeiro w 2012 r.

Konferencja ONZ Rio+20 ma nawiązać do pierwszej konferencji w tym mieście sprzed 20 lat, która zakładała zrównoważony rozwój światowej gospodarki. Ma ona pokazać, czy kraje "na serio" potraktowały zrównoważony rozwój i co zostało zrobione w tym czasie w sprawie ochrony środowiska. "Moja ocena nie jest zbyt optymistyczna, zrobiliśmy sporo, ale mogliśmy zrobić znacznie więcej" - powiedział Kraszewski.

W Rio ma też być poruszona sprawa zmiany sposobu zarządzania ochroną środowiska na świecie. Chodzi o podniesienie rangi programu ONZ służącemu ochronie środowiska i o przekształcenie go w wyspecjalizowaną agencję, która powinna być "wyposażona w bogatszy mandat i dobre finansowanie".

We wtorek rozpoczęła się w Warszawie dwudniowa konferencja "Sharing Green Economy Best Practices Towards Rio+20". Jej głównym celem jest wymiana doświadczeń i zbliżenie stanowisk pomiędzy krajami UE i uczestnikami procesu Rio+20. Na spotkaniu tym mają być przedstawione przykłady "zielonych" inicjatyw zastosowanych w gospodarce. (PAP)

awy/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)