Notowania

Kreml: Z zadowoleniem witamy dążenie Ukrainy do współpracy z Rosją

Moskwa jest gotowa do podjęcia zaproponowanych przez Kijów trójstronnych rozmów z Ukrainą i Unią Europejską na tematy handlowo-gospodarcze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bushy moustache/public domain)

Rosja z zadowoleniem wita dążenie Ukrainy do doskonalenia i rozwijania współpracy handlowo-gospodarczej z Federacją Rosyjską - oświadczył sekretarz prasowy prezydenta FR Dmitrij Pieskow.

Pieskow oznajmił również, że Moskwa jest gotowa do podjęcia zaproponowanych przez Kijów trójstronnych rozmów z Ukrainą i Unią Europejską na tematy handlowo-gospodarcze.

W ten sposób rzecznik Kremla odniósł się do doniesień z Kijowa o wstrzymaniu przez rząd Ukrainy przygotowań do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE, przewidującej utworzenie strefy wolnego handlu, a także o propozycji powołania trójstronnej komisji Rosja - Ukraina - Unia Europejska.

Rząd Ukrainy wstrzymał w czwartek proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Odpowiednie rozporządzenie opublikowano na stronie internetowej Rady Ministrów w Kijowie.

_ Rozporządzenie wydano w celu bardziej szczegółowego zapoznania się i opracowania kompleksu działań, które powinna zrealizować Ukraina, by odtworzyć utracone moce produkcyjne oraz kierunki w relacjach handlowych z Federacją Rosyjską i innymi członkami Wspólnoty Niepodległych państw, a także w celu formowania odpowiedniego poziomu rynku wewnętrznego, który zapewniłby równoprawne stosunki między Ukrainą a członkami UE _ - głosi dokument.

Zgodnie z rozporządzeniem Ukraina zaproponowała powołanie trójstronnej komisji z udziałem Unii Europejskiej i Rosji, która zajmie się rozwiązaniem tych problemów.

Pieskow podkreślił, że decyzje władz w Kijowie są wewnętrzną sprawą Ukrainy, w związku z czym Rosja nie będzie ich komentować. Sekretarz prasowy Putina zapowiedział zarazem, że rosyjsko-ukraińskie kontakty na szczeblu eksperckim zostaną wznowione.

_ Nie wiedząc o decyzjach, które podejmie Rada Najwyższa i rząd Ukrainy, prezydent Rosji precyzyjnie nakreślił stanowisko FR, zgodnie z którym Rosja będzie gotowa do trójstronnych rozmów w celu wypracowania modelu naszej współpracy handlowo-gospodarczej _ - zauważył też rzecznik Kremla.

W czwartek Putin zadeklarował, że Moskwa jest gotowa do udziału w rozmowach Rosja - Ukraina - UE, jednak pod warunkiem, że odbędą się one przed stowarzyszeniem Kijowa z Unią Europejską.

_ Jesteśmy +za+, ale tylko do czasu podjęcia decyzji. Jak możemy prowadzić rozmowy o sprawach, które już zostały uzgodnione? Jaka byłaby nasza rola w takich rozmowach? Zerowa _ - powiedział prezydent Rosji na spotkaniu z rosyjskimi literatami w Moskwie. _ Do dyskusji, która będzie miała merytoryczny charakter, oczywiście jesteśmy gotowi _ - dodał.

Moskwa od dłuższego czasu starała się zniechęcić Kijów do stowarzyszenia z UE i wciągnąć Ukrainę do Unii Celnej (UC), którą Rosja tworzy z Białorusią oraz Kazachstanem. Na bazie UC 1 stycznia 2015 roku ma powstać Eurazjatycka Unia Gospodarcza - wspólnota, która w zamyśle Kremla będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Rosja chce, by przystąpiła do niej również Ukraina.

Pytany w czwartek, czy po decyzji władz w Kijowie o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE Ukraina będzie mogła przyłączyć się do Unii Celnej, Pieskow odparł, że _ również to jest suwerenną sprawą ukraińskich partnerów _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: reformy na ukrainie, ukraina w ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz