Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kresowa przyroda i architektura na wystawie w Muzeum Niepodległości

0
Podziel się:

100 fotografii przedstawiających zarówno kresową przyrodę i architekturę,
jak i ludzi czy miejsca m.in. twierdzę kamieniecką czy Lwów, nadesłanych na konkurs fotografii
kresowej, będzie można od poniedziałku zobaczyć na wystawie w stołecznym Muzeum Niepodległości.

100 fotografii przedstawiających zarówno kresową przyrodę i architekturę, jak i ludzi czy miejsca m.in. twierdzę kamieniecką czy Lwów, nadesłanych na konkurs fotografii kresowej, będzie można od poniedziałku zobaczyć na wystawie w stołecznym Muzeum Niepodległości.

"Na wystawie +Dawne Kresy we współczesnym obiektywie+ znalazły się prace nadesłane na konkurs towarzyszący naszej wcześniejszej ekspozycji poświęconej Kresom w fotografii Henryka Poddębskiego. Zdjęcia tego znanego międzywojennego twórcy miały zainspirować współczesnych miłośników fotografii do przedstawienia własnego obrazu dawnych Kresów Rzeczpospolitej" - opowiadała PAP szefowa działu edukacji i promocji Muzeum Niepodległości Jolanta Załęczny.

Konkurs został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku, zakończył się 31 stycznia. Wpłynęło na niego ok. 250 prac fotografów-amatorów z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. "Prace były bardzo zróżnicowane, ukazujące zarówno kresową przyrodę czy architekturę, jak i ludzi oraz miejsca, gdzie teraźniejszość styka się z przeszłością; zawierały elementy świadczące o wielokulturowości Kresów. Laureaci konkursu reprezentowali bardzo różne środowiska i miejsca. Na przykład zwyciężczyni Anastazja Cariuk pochodzi z Nowogródka, co świadczy, że udało nam się dotrzeć do różnych środowisk m.in. za pośrednictwem Radia Lwów" - mówiła Załęczny.

Jak zaznaczyła, organizatorzy po zapoznaniu się z przesłanymi na konkurs fotografiami doszli do wniosku, że stanowią one świetny materiał na wystawę i szkoda by było, gdyby trafiły wyłącznie do archiwum. "Myślę, że warto zobaczyć te zdjęcia ukazujące Kresy przez pryzmat sentymentu, dostrzegające to, co nowe i to, co stare oraz dokumentujące zarówno ślady polskości, jak i innych narodów zamieszkujących dawne rubieże Rzeczpospolitej. Zdjęcia powstały w ciągu ostatnich kilkunastu lat, niektóre - w formie tradycyjnej - zostały wygrzebane z szuflad, inne wykonano już techniką cyfrową. Autorzy często także bawili się w kronikarzy, szukając miejsc starych i pokazując ich współczesny charakter" - podkreśliła Załęczny.

Wystawa "Dawne Kresy we współczesnym obiektywie" będzie dostępna dla zwiedzających do 8 marca. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)