Notowania

wiadomości
04.05.2011 21:25

Król Jordanii z uznaniem o palestyńskim pojednaniu

Król Jordanii Abdullah II z uznaniem przyjął środowe porozumienie zjednoczeniowe, które ma zakończyć dwuwładzę na terytoriach palestyńskich i ułatwić utworzenie niepodległej Palestyny.

Podziel się
Dodaj komentarz

Król Jordanii Abdullah II z uznaniem przyjął środowe porozumienie zjednoczeniowe, które ma zakończyć dwuwładzę na terytoriach palestyńskich i ułatwić utworzenie niepodległej Palestyny.

"Król powitał umowę o pojednaniu, która powinna położyć kres podziałowi i zjednoczyć naród palestyński" - podaje państwowa jordańska agencja Petra.

"Jordania zawsze będzie udzielać Palestyńczykom poparcia politycznego i gospodarczego, szczególnie w nadchodzącym okresie, do czasu aż powstanie niepodległe państwo palestyńskie" - powiedział król delegatom z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, będący jednocześnie przywódcą umiarkowanego Fatahu, i szef islamskiego Hamasu Chaled Meszal ogłosili w środę w Kairze przełomowy pakt o pojednaniu między Palestyńczykami, kończący czteroletni okres podziałów.

Przedstawiciele 13 partii palestyńskich, w tym Fatahu i Hamasu, już we wtorek podpisali porozumienie o utworzeniu tymczasowego rządu jedności narodowej, który powinien sprawować władzę do czasu wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Mają one być przeprowadzone w ciągu roku.

Większość spośród ok. 6 milionów mieszkańców Jordanii stanowią Palestyńczycy, w tym liczni uchodźcy, którzy zostali przyjęci w wyniku kolejnych wojen państw arabskich z Izraelem.

W 1994 roku Jordania zawarła z państwem żydowskim układ pokojowy. Wcześniej, w 1988 roku zrzekła się na rzecz Palestyńczyków Zachodniego Brzegu (byłej Cisjordanii, przez Izraelczyków określanej jako Judea i Samaria), swego dawnego terytorium. Na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy Palestyńczycy chcą utworzyć swe niepodległe państwo, ze stolicą we wschodniej Jerozolimie.

Z Tel Awiwu Juliusz Urbanowicz (PAP)

ju/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz