Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Królewskie Arkady Sztuki - od soboty w Warszawie

0
Podziel się:

Ponad 200 artystów weźmie udział w spektaklach, koncertach i
przedstawieniach baletowych podczas drugiej edycji festiwalu Królewskie Arkady Sztuki w Warszawie.
Przegląd rozpocznie się w sobotę i potrwa do 18 września.

Ponad 200 artystów weźmie udział w spektaklach, koncertach i przedstawieniach baletowych podczas drugiej edycji festiwalu Królewskie Arkady Sztuki w Warszawie. Przegląd rozpocznie się w sobotę i potrwa do 18 września.

Królewskie Arkady Sztuki to projekt, który został zainaugurowany przez Zamek Królewski w Warszawie w 2010 roku.

W tym roku, podczas sierpniowych i wrześniowych weekendów, zaprezentowanych zostanie w sumie 12 wydarzeń. Będą one odbywać się w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamkowych; nowością tegorocznej edycji Królewskich Arkad Sztuki będzie prezentacja niektórych wydarzeń w Sali Koncertowej Zamku i na dziedzińcu pałacu Pod Blachą.

"Festiwal został zainspirowany obrazem Canaletta, przedstawiającym zespół wykonujący komedię dell'arte, który gra na małej scenie usytuowanej na rynku we Florencji (...). Pod wpływem tego dzieła pomyślałem sobie: dlaczego nie stworzyć czegoś podobnego tutaj? (...) Zacząłem się też zastanawiać jakie zespoły i jacy artyści powinni wystąpić. Na pewno - teatr uliczny, czyli taki który przenosi konwencję, technikę dell'arte we współczesność, do współczesnego miasta" - opowiadał na środowej konferencji prasowej kierownik festiwalu, Tomasz Taraszkiewicz.

Taraszkiewicz zwrócił uwagę, że - podobnie jak w roku ubiegłym - na festiwalu reprezentowane będą trzy dziedziny sztuki: balet, muzyka oraz teatr. Odbędą się koncerty instrumentalne, wokalne, kameralne, a także solowe; w części teatralno-baletowej projektu zaprezentowane zostaną spektakle klasyczne oraz współczesne.

Królewskie Arkady Sztuki rozpocznie w sobotę "Wieczór z muzyką: Tańce świata" w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. Sinfonia Viva powstała w 1998 roku z inicjatywy Tomasza Radziwonowicza, a tworzą ją absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jej filii w Białymstoku.

Dzień później publiczność zobaczy spektakl "Walka postu z karnawałem" w wykonaniu Teatru Formy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy), istniejącego od 1996 r., założonego i prowadzonego przez Józefa Markockiego. Spektakl sięga odległych czasów, panowania księżnej Jadwigi i księcia Henryka Brodatego. Jest syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego.

20 sierpnia odbędzie się wieczór z muzyką Astora Piazzoli w wykonaniu Fantango Quintet w składzie: Paweł Janas (akordeon), Mateusz Konopelski (skrzypce), Maciej Kopczyński (gitara), Piotr Kopczyński (fortepian) i Wojciech Zeman (kontrabas). W programie wieczoru znajdą się utwory Astora Piazzoli i Ignacego Zalewskiego.

Na 28 sierpnia zaplanowano prezentację spektaklu Teatru Usta Usta pt. "777". "Sceną będzie zainscenizowana przestrzeń kasyna, w którym nasze życie będzie loterią do wygrania lub przegrania" - opowiadał prezes Stowarzyszenia Scena 96, Dariusz Jarosiński.

Wieczór pieśni i arii odbędzie się 3 września. Wystąpi uznawany za jednego z najlepszych polskich solistów Adam Kruszewski (baryton) i Emilian Madey (fortepian).

Odbędą się też m.in. wieczór baletowy z Teatrem Tańca Współczesnej Choreografii D.O.Z.S.K.I. z Mińska (Białoruś), wieczór z muzyką dawną w wykonaniu zespołu Il Tempo, wieczór z muzyką klasyków wiedeńskich w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego oraz fagocisty Leszka Wachnika.

Organizatorem festiwalu Królewskie Arkady Sztuki jest Zamek Królewski, a partnerami - stołeczny ratusz, Stowarzyszenie Scena 96, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne i Stowarzyszenie Artbale. (PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)