Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krosno: Wystawa dokumentów królewskich

0
Podziel się:

Dokumenty królewskie nadawane dla Krosna od XIV do XVIII wieku można
obejrzeć na wystawie w miejscowym Muzeum Podkarpackim. We wtorek zaprezentowano tam też
wydawnictwo, które zawiera fotografię 55 zachowanych dokumentów królów Polski i ich tłumaczenie.

Dokumenty królewskie nadawane dla Krosna od XIV do XVIII wieku można obejrzeć na wystawie w miejscowym Muzeum Podkarpackim. We wtorek zaprezentowano tam też wydawnictwo, które zawiera fotografię 55 zachowanych dokumentów królów Polski i ich tłumaczenie.

"Wystawa jest okazją do zapoznania się z oryginalnymi dokumentami, które kilkaset lat temu wyszły z kancelarii królów polskich, m.in. Władysława Jagiełły, Zygmunta Augusta, Zygmunta III Wazy, Stanisława Augusta Poniatowskiego, i szczęśliwie przetrwały, pomimo wielu zawieruch dziejowych, do naszych czasów. Stanowią one świadectwo wielowiekowej historii miasta" - powiedział dyrektor muzeum Jan Gancarski.

Zachowane archiwalia po raz pierwszy zostały w całości przetłumaczone. Efektem tej pracy jest wydawnictwo "Dokumenty królewskie dla miasta Krosna", które powstało dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu samorządów Krosna i woj. podkarpackiego.

"Zebrane i przetłumaczone dokumenty są ważnymi źródłami dotyczącymi dziejów Krosna w czasach przedrozbiorowych. Do tej pory ich treść znana była tylko z krótkich fragmentów" - dodał Gancarski.

Krosno znalazło się wśród 27 miast ufortyfikowanych przez Kazimierza Wielkiego. Korzystne położenie geograficzne na skrzyżowaniu dróg prowadzących ku Rusi, Węgrom i zachodniej Polsce oraz status miasta królewskiego sprawiły, że było ważnym punktem handlowym. Przywożono tutaj m.in.: wino z Węgier, woły z Podola i ziemi sanockiej, a wywożono z Krosna przede wszystkim sukna, które miały dobrą markę na rynkach Niemiec czy Flandrii.

Ekspozycji pergaminowych dokumentów królewskich towarzyszą eksponaty z czasów przedrozbiorowych. Są wśród nich starodruki, monety, wyroby rzemieślnicze, przedmioty związane z handlem i zabudową miasta.

Według Gancarskiego dowodzą one, że miasto posiadało m.in. dobrze rozwiniętą infrastrukturę. "Prowadzone na przełomie XX/XXI stulecia badania archeologiczne potwierdziły, że Krosno było drugim po Poznaniu miastem w Polsce posiadającym wodociągi. Krośnieńska sieć wodociągowa datowana jest na 1366 r." - podkreślił.

Wystawa będzie czynna do 19 stycznia 2014 r. (PAP)

kyc/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)