Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krosno: Wystawa ikon na drewnie i na płótnie

0
Podziel się:

Około 50 współczesnych ikon, namalowanych na starych, zniszczonych deskach
oraz na płótnie można od piątku oglądać na wystawie w wieży-dzwonnicy kościoła farnego w Krośnie
(Podkarpackie).

Około 50 współczesnych ikon, namalowanych na starych, zniszczonych deskach oraz na płótnie można od piątku oglądać na wystawie w wieży-dzwonnicy kościoła farnego w Krośnie (Podkarpackie).

Jak poinformowała PAP autorka ikon Małgorzata Dawidiuk prezentowane współczesne ikony przedstawiają głównie anonimowych świętych. Wśród pokazanych dzieł znalazła się też jedna ikona tradycyjna z wizerunkiem Chrystusa.

Pokazane na ekspozycji ikony zostały namalowane zarówno na starych, zniszczonych, wyrzuconych deskach - te dzieła autorka nazywa ikony-cienie; jak i nowych płótnach, nazywanych przez nią ikony-światło.

Dawidiuk dodała, że w ikony-światło wkomponowała ocalałe z różnych malowideł fragmenty starych płócien. Były to często niewielkie skrawki materiału, którego nie udało się już poddać renowacji, przeznaczonego zazwyczaj do spalenia.

"Malując współczesne ikony na starych deskach, czy uzupełniając ikony fragmentami starego płótna daję im nowe życie. Te fragmenty ocalałych płócien pod względem artystycznym pięknie ubogacają ikony. Udaje mi się połączyć tradycję z nowoczesnością" - powiedziała PAP artystka.

Ekspozycja potrwa do 24 maja.

Pochodząca z Podlasia Małgorzata Dawidiuk w latach 1988-94 studiowała na Akademii sztuk Pięknych w Petersburgu na wydziale malarstwa i konserwacji (specjalizacja ikony). Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Petersburgu, na Wystawie Kultur Pogranicza w Przemyślu, na Międzynarodowym Biennale Ikonopisania i Sztuki Sakralnej Euroregionu Karpackiego na Słowacji, gdzie zdobyła Grand Prix.Jest twórcą wielu dzieł sakralnych: ikon, ikonostasów, polichromii. Jej dzieła znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce i za granicą, m.in. w Kanadzie, Niemczech, Rosji, Słowacji, USA i Ukrainie. Współpracuje z Muzeum w Łańcucie. Ponadto prowadzi też warsztaty pisania ikon oraz wykłady z dziedziny konserwacji i technologii, m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu i Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Obecnie prowadzi w Przemyślu pracownię konserwatorsko - artystyczną. (PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)