Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRRiT nie uzupełniła rady nadzorczej Polskiego Radia

0
Podziel się:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie
uzupełniła we wtorek składu rady nadzorczej Polskiego Radia. Przed
kolejnym głosowaniem w tej sprawie KRRiT chce wysłuchać dwojga
kandydatów: Pawła Sulowskiego i Tomasza Siemiątkowskiego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie uzupełniła we wtorek składu rady nadzorczej Polskiego Radia. Przed kolejnym głosowaniem w tej sprawie KRRiT chce wysłuchać dwojga kandydatów: Pawła Sulowskiego i Tomasza Siemiątkowskiego.

Paweł Adam Sulowski (kandydat członka KRRiT Lecha Haydukiewicza) to adwokat, były urzędnik ministerstwa edukacji i współpracownik byłego szefa tego resortu Romana Giertycha. Sulowski był już raz rozpatrywany przez KRRiT, dostał wtedy jeden głos poparcia.

Prawnika Tomasza Siemiątkowskiego zgłosił przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. W ubiegłym roku Siemiątkowski bez powodzenia kandydował do rady nadzorczej TVP.

"Minister Lech Haydukiewicz zgłosił wniosek, żeby wysłuchać tych dwóch kandydatów. Musiałem taki wniosek przyjąć. Obaj będą wysłuchani za tydzień we wtorek, a zaraz potem będziemy głosować" - powiedział we wtorek PAP Kołodziejski.

W ubiegłym tygodniu minister skarbu Aleksander Grad złożył skargę na bezczynność KRRiT w sprawie nieuzupełnienia składu rady nadzorczej oraz wystąpił do sądu o wyznaczenie kuratora w Polskim Radiu.

Wakat w Krajowej Radzie jest od 30 stycznia 2008 r., kiedy ówczesna przewodnicząca Irena Kleniewska złożyła rezygnację. Od tamtej pory rada nadzorcza działa w niepełnym składzie, a co za tym idzie nie może spotykać się na formalnych posiedzeniach i podejmować uchwał. Jak podkreślał wiceszef rady nadzorczej PR Adam Hromiak na zatwierdzenie czeka np. sprawozdanie finansowe za ubiegły rok.

Prezes Polskiego Radia przekonuje zaś, że wakat w radzie nadzorczej PR nie powoduje "jakichkolwiek komplikacji w życiu codziennym spółki", ponieważ uprawnienia władcze rady nadzorczej w Polskim Radiu są "mocno ograniczone". Według Krzysztofa Czabańskiego sytuacja w spółce w żaden sposób nie kwalifikuje się do wprowadzenia kuratora.

Kołodziejski komentując decyzję ministra Grada ocenił zaś, że zanim wniosek o wyznaczenie kuratora zostanie rozpatrzony przez sąd, KRRiT zdąży uzupełnić skład rady nadzorczej i "sprawa stanie się bezprzedmiotowa".

KRRiT kilkakrotnie przymierzała się już do uzupełnienia rady nadzorczej w Polskim Radiu, do tej pory jednak nie udało się osiągnąć konsensusu. W głosowaniu przepadła nie tylko kandydatura Sulowskiego, ale też Marka Gaszyńskiego (dziennikarz muzyczny, b. prezes Radia dla Ciebie). Kandydaturę Macieja Iłowieckiego trzeba było z kolei wycofać z przyczyn formalnych. (PAP)

js/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)