Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRS pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt ws. sądów

0
Podziel się:

#
dochodzi treść opinii KRS
#

# dochodzi treść opinii KRS #

24.10. Warszawa (PAP) - Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie oceniła obywatelski projekt ustawy, który ma zablokować reorganizację sądów rejonowych i połączenie części z nich z większymi jednostkami. Według PSL, Sejm przyjmując tę ustawę zmieni "upartą postawę" ministra sprawiedliwości.

Obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych wpłynął do Sejmu w końcu maja. Zebrano pod nim 150 tys. podpisów. Wymieniono w nim enumeratywnie wszystkie sądy rejonowe w Polsce; projekt miałby wejść w życie od nowego roku - tym samym uniemożliwiłby przewidzianą od Nowego Roku reorganizację sądów przez Ministerstwo Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia.

Rada zaznaczyła w opinii przekazanej w środę PAP, że obywatelski projekt jest "przejawem troski o zgodność podstawy prawnej funkcjonowania sądów powszechnych z konstytucją". Zdaniem KRS z ustawy zasadniczej wynika, że ustrój i właściwość sądów stanowią materię ustawową i stanowi to jedną z gwarancji niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

"Dokonywanie zmian ustroju sądów lub granic okręgów sądowych stanowi ingerencję w odrębność władzy sądowniczej oraz podstawę do przenoszenia sędziego do innego sądu lub w stan spoczynku" - zaznaczono w opinii.

Opinię KRS z 18 października, w której Rada pozytywnie zaopiniowała co do zasady projekt, zaprezentował na środowej konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PSL i członek KRS Jan Bury.

"Dzięki tej opinii i dzięki postawie marszałek (Sejmu) Ewy Kopacz, która obiecała, że jeśli będzie wszystko przygotowane we właściwym czasie - czyli będą wszystkie opinie instytucji niezbędnych, w tym KRS - to na najbliższym posiedzeniu Sejmu za dwa tygodnie ta ustawa będzie dana do pierwszego czytania przed Wysoką Izbą" - powiedział Bury.

Kolejne posiedzenie Sejmu ma się odbyć w dniach 7-9 listopada.

Kopacz mówiła na początku października, że w przypadku obywatelskiego projektu złożonego przez PSL w grę wchodzą pierwsze listopadowe posiedzenia, jednak będzie to jeszcze zależało od tego, jak ułożą się inne pilne sprawy.

Rada przypomniała także, iż "konsekwentnie wyrażała negatywne opinie (...) w stosunku do projektu rozporządzeń ministra sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych". "Minister niestety albo tej opinii nie przeczytał, albo też nie chce się z nią liczyć" - skomentował szef klubu PSL.

Na początku października Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Bury podkreślił, że PSL od początku krytykowało rozporządzenie zmierzające - jak mówił - do likwidacji sądów rejonowych. Przypomniał, że PSL chce, by przepisy Prawa o ustroju sądów powszechnych, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów rozporządzeniem, zbadał Trybunał Konstytucyjny. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w czerwcu.

Reorganizacja sądownictwa rejonowego w drodze rozporządzenia została też zaskarżona do TK przez Krajową Radę Sądownictwa. W opinii z zeszłego tygodnia Rada wskazała, że do czasu rozpoznania sprawy przez TK minister nie powinien korzystać z zaskarżonych przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych. (PAP)

sdd/ mja/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)