Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krysztof Parulski - nowym naczelnym prokuratorem wojskowym

0
Podziel się:

(dochodzi wypowiedź Parulskiego i szerszy background)

(dochodzi wypowiedź Parulskiego i szerszy background)

21.2.Warszawa (PAP) - Prokurator wojskowy i prezes Stowarzyszenia Prokuratorów RP płk Krzysztof Parulski został Naczelnym Prokuratorem Wojskowym i zarazem zastępcą Prokuratora Generalnego.

Jak podał w czwartek resort sprawiedliwości, premier Donald Tusk powołał go 20 lutego na wniosek ministra sprawiedliwości- prokuratora generalnego, złożony w porozumieniu z szefem MON.

Będąc szefem Stowarzyszenia Prokuratorów RP, Parulski dał się poznać jako gorący zwolennik rozdziału funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Parulski powiedział PAP w czwartek, że choć nie ma żadnych ograniczeń dla jednoczesnego pełnienia funkcji kierowniczych w prokuraturze i zarazem funkcji w Stowarzyszeniu, to złoży zarządowi propozycję ustąpienia z funkcji prezesa.

"Jednym z moich zadań będzie zapewnienie porównywalnej pozycji prokuratorów wojskowych z cywilnymi" - zapowiedział. Dodał, że będzie się też zajmował kwestią określenia właściwości sądów wojskowych (od 2009 r. część procesów żołnierzy ma być przeniesiona z sądów wojskowych do powszechnych).

Urodzony w 1957 r. Parulski jest absolwentem prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1983 r. zdał egzamin prokuratorski z oceną bardzo dobrą. W 1985 r. otrzymał nominację prokuratorską. Od grudnia 1996 r. - zastępca Wojskowego Prokuratora Garnizonowego w Poznaniu. W latach 2002-2005 r. - Wojskowy Prokurator Garnizonowy w Warszawie.

Parulski był m.in. oskarżycielem w procesie w sprawie katastrofy samolotu "Iskra" 11 listopada 1998 r., w której zginęło dwóch pilotów. W procesie zapadły wyroki w zawieszeniu dla wyższych oficerów lotnictwa; uniewinniono b. zastępcę dowódcy wojsk lotniczych gen. Mieczysława W.

Przez ostatnie dwa lata Parulski był zastępcą Wojskowego Prokuratora Okręgowego w Poznaniu. Od 1997 r. należy do Stowarzyszenia Prokuratorów RP - od 2002 r. jego prezes.

Latem 2007 r. Parulski złożył wypowiedzenie z pracy po konflikcie z ówczesnym kierownictwem ministerstwa sprawiedliwości. Stało się to wkrótce potem, jak Stowarzyszenie zaapelowało do prokuratorów o nieuleganie naciskom politycznym i niesprzeniewierzanie się etyce zawodowej czy ślubowaniu.

Poprzedni szef prokuratury wojskowej, nie będący żołnierzem zawodowym Tomasz Szałek (w rządzie PiS), został odwołany w grudniu 2007 r. na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. P.o. szefem NPW był potem gen. Zbigniew Woźniak.

Powodem odwołania Szałka były nieprecyzyjne informacje, jakie Ćwiąkalski uzyskał od szefa NPW i od Żandarmerii Wojskowej o sposobie zatrzymania żołnierzy podejrzanych o popełnienie w Afganistanie zbrodni wojennych. Ćwiąkalski mówił, że Szałek zapewniał go, że prokuratura nie sugerowała sposobu zatrzymania żołnierzy, tymczasem minister obrony Bogdan Klich dowiedział się od żandarmerii, że takie sugestie były.(PAP)

sta/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)