Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Krzysztof Penderecki i Beth Gibbons wykonają III Symfonię Henryka Góreckiego

0
Podziel się

Krzysztof Penderecki i Beth Gibbons z brytyjskiego zespołu Portishead
wystąpią wspólnie podczas koncertu z "Symfonią pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego w
programie. Koncert odbędzie 29 listopada 2014 r. w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

bErYDjud

Krzysztof Penderecki i Beth Gibbons z brytyjskiego zespołu Portishead wystąpią wspólnie podczas koncertu z "Symfonią pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego w programie. Koncert odbędzie 29 listopada 2014 r. w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

O wspólnym występie wybitnego polskiego kompozytora i dyrygenta oraz brytyjskiej przedstawicielki sceny triphopowej poinformował PAP w piątek pomysłodawca i organizator koncertu Narodowy Instytut Audiowizualny.

Gibbons jest wokalistką, autorką tekstów, producentką i współzałożycielką zespołu triphopowego Portishead. Podczas koncertu artystka wykona partię solową słynnej symfonii Góreckiego. Penderecki poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.

bErYDjuf

Polski kompozytor nie po raz pierwszy współpracuje z młodymi muzykami. W 2011 r. zrealizował wspólny projekt z gitarzystą zespołu Radiohead Jonnym Greenwoodem oraz muzykiem reprezentującym nurt muzyki elektronicznej Aphexem Twinem. Artyści wystąpili razem m.in. na Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu, a awangardowe kompozycje z lat 60. Pendereckiego i wariacje na ich temat Greenwooda zostały wydane na wspólnej płycie "Krzysztof Penderecki/Jonny Greenwood". W albumie znalazły się dwa utwory polskiego kompozytora - "Ofiarom Hiroszimy - tren" i "Polymorphia" - oraz dwa utwory brytyjskiego gitarzysty: "Popcorn Superhet Receiver" i "48 Responses to Polymorphia".

Kompozycje te mają zostać zaprezentowane także podczas zapowiadanego koncertu. W programie znalazł się też m.in. zamówiony przez Narodowy Instytut Audiowizualny utwór nowojorskiego kompozytora i gitarzysty o polskich korzeniach Bryce'a Dessnera. Gitarzysta indierockowego zespołu The National ma zaprezentować własną wariację na temat utworu Witolda Lutosławskiego.

Koncert pierwotnie planowano na 1 grudnia 2013 r. Jego kuratorem jest Filip Berkowicz.

"Symfonia pieśni żałosnych" składa się z trzech części, pierwsza to średniowieczny lament maryjny, druga została napisana do tekstu wiadomości napisanej na ścianie celi w kwaterze gestapo podczas wojny, trzecia powstała z inspiracji ludową piosenką powstańców śląskich.

bErYDjul

Utwór przyniósł Góreckiemu światową sławę i znalazł się w kanonie arcydzieł muzyki symfonicznej XX w. Górecki napisał go w 1975 r. Po 18 latach od powstania symfonię nagrał zespół London Sinfonietta. Płyta rozeszła się w nakładzie 850 tys. egzemplarzy na całym świecie.

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy k. Rybnika. Studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, ukończył w 1960 r. z wyróżnieniem, następnie wyjechał na studia podyplomowe do Paryża. Był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Zmarł 12 listopada 2010 r. Jest zaliczany do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w. (PAP)

mce/ ls/

bErYDjuG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)