Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ks. Bartołd: nie może zabraknąć osób niosących pomoc chorym

0
Podziel się:

Z apelem o to, by nie zabrakło osób niosących pomoc chorym i cierpiącym
zwrócił się w piątek ks. prałat Bogdan Bartołd podczas mszy św. odprawionej w warszawskiej
archikatedrze. W piątek obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.

Z apelem o to, by nie zabrakło osób niosących pomoc chorym i cierpiącym zwrócił się w piątek ks. prałat Bogdan Bartołd podczas mszy św. odprawionej w warszawskiej archikatedrze. W piątek obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.

Msza w intencji chorych i ich opiekunów zgromadziła wielu wiernych. Wśród nich widać było osoby na wózkach, o kulach; sporą grupę stanowiła niepełnosprawna młodzież.

"W tej świątyni gromadzą się dziś ci, którzy cierpią i ofiarują swoje cierpienia Panu Bogu oraz ci, którzy opiekują się chorymi i są blisko nich" - mówił ks. Bartołd.

"Prosimy o łaski Boże, abyśmy mogli ponieść te nasze codzienne krzyże cierpienia, by nigdy nie zabrakło tych, którzy będą pomagać i służyć tym, którzy tej pomocy potrzebują" - mówił do chorych i ich opiekunów zgromadzonych w warszawskiej archikatedrze. Zwracając się do chorych, ks. Bartołd zaapelował, aby "starali się szukać pomocy u Tego, który jest najwspanialszym Lekarzem naszej duszy i naszego ciała - Jezusa Chrystusa.

Przypomniał, Jan Paweł II podczas swoich podróży apostolskich zawsze zabiegał o to, by w ich programie znalazły się spotkania z ludźmi chorymi. Chorych nazywał "drogocennymi perełkami", bo są najbliżej cierpiącego Chrystusa na krzyżu".

Na zakończenie, ks. Bartołd zwrócił się do chorych, aby swoje cierpienia ofiarowali w intencji ojczyzny i w intencji tego, co jest dobre i piękne. Podczas mszy udzielono sakramentu namaszczenia chorych; po niej chory otrzymali słodkie upominki.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny.

Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 roku ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelował do władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję "do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju".

Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 roku w Lourdes we Francji, z udziałem papieża Jana Pawła II. (PAP)

skz/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)