Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ks. Greger nowym biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej

0
Podziel się:

Ks. Piotr Greger został mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym
biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Ojciec Święty przydzielił mu stolicę tytularną
Assava - poinformowała PAP w sobotę Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ks. Piotr Greger został mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Ojciec Święty przydzielił mu stolicę tytularną Assava - poinformowała PAP w sobotę Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Biskup nominat jest przewodniczącym diecezjalnej komisji liturgicznej, diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli, redaktorem kalendarza liturgicznego diecezji bielsko-żywieckiej, członkiem Rady Kapłańskiej (od roku 2004) oraz zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej.

Ks. Piotr Greger urodził się 28 marca 1964 roku w Tychach. Pochodzi z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Mysłowicach Wesołej. W latach 1983-1989 studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Wyświęcony został na prezbitera 13 maja 1989 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przez biskupa Damiana Zimonia. W 1989 roku uzyskał stopień magistra teologii, w 1992 roku - licencjata teologii, a w 2000 - doktora teologii z zakresu liturgiki.

Po święceniach prezbiteriatu podjął posługę duszpasterską w parafii pod wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Mysłowicach Ławkach oraz parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej Goduli. Z dniem 31 sierpnia 1989 roku rozpoczął sześcioletnią pracę wikariusza w parafii pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Od roku 1995 zajmuje się pracą naukową, mieszka i pomaga w parafii Świętego Pawła Apostoła w Bielsku-Białej.

W 1996 roku został mianowany sekretarzem Instytutu Teologicznego im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, a w 2002 roku jego wicedyrektorem. Jednocześnie podjął zajęcia jako wykładowca liturgiki oraz sakramentologii ogólnej. Od roku akademickiego 2001/2002 ma także zajęcia zlecone w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (liturgika, duszpasterstwo dzieci i młodzieży, hermeneutyka teologiczna) na studiach dziennych i zaocznych.

Jest autorem książki "Percepcja obrzędów pokuty w Polsce. Studium liturgiczno-duszpasterskie" oraz 29 artykułów naukowych. Jest również promotorem 18 prac magisterskich oraz recenzentem publikacji wydawanych przez kurię diecezjalną. (PAP)

skz/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)