Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
król
02.03.2009 12:59

Ks. Król: prymas Glemp nie odmówił zeznań w procesie beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki

Prymas Polski kardynał Józef Glemp nigdy nie odmówił składania zeznań w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki - oświadczył w rozmowie z PAP ks. infułat Zdzisław Król, postulator w tym procesie na szczeblu diecezjalnym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prymas Polski kardynał Józef Glemp nigdy nie odmówił składania zeznań w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki - oświadczył w rozmowie z PAP ks. infułat Zdzisław Król, postulator w tym procesie na szczeblu diecezjalnym.

Odniósł się w ten sposób do poniedziałkowego artykułu w "Rzeczpospolitej" pt. "Zabrakło zeznań prymasa". Gazeta napisała, że "największą przeszkodą na drodze do wyniesienia (Popiełuszki) na ołtarze była odmowa prymasa do złożenia zeznań w procesie". Autor publikacji powołał się na dwóch anonimowych duchownych, mających znać kulisy procesu beatyfikacyjnego.

Ks. Król zaznaczył, że "jedynym człowiekiem, który nie chciał składać zeznań w tym procesie, kierując się jakimiś osobistymi względami był biskup Kazimierz Romaniuk (emerytowany biskup diecezji warszawsko-praskiej - PAP)". Ks. Król dodał, że osobiście składał w tej sprawie wyjaśnienia w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

"Jako postulator procesu osobiście podałem prymasowi kandydatów na sędziów, obrońców wiary i notariuszy Trybunału. Ksiądz prymas wszystkich zatwierdził i nigdy niczego mi nie odmówił w sprawie procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki" - oświadczył ks. Król.

Oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki na szczeblu diecezjalnym pod przewodnictwem prymasa, miało miejsce 8 lutego 1997 roku w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Przygotowania do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego trwały ponad rok.

Prymas Glemp podczas wszczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki mówił: "Chcemy w tym procesie udowodnić przez zebrane dowody i świadectwa, że śmierć, od której nie uchylał się ks. Jerzy, miała swój fundament w wierze Kościoła".

Jak podają źródła watykańskie, proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dobiega końca. Wkrótce kongregacja powinna przedstawić papieżowi Benedyktowi XVI do akceptacji dekret o męczeństwie ks. Jerzego.

Ks. Popiełuszko był duszpasterzem krajowym NSZZ "Solidarność". W 1984 roku został zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. (PAP)

Tagi: król, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz