Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ks. Piotrowski: Dzień Misyjny - zachętą do współpracy misyjnej

0
Podziel się:

Światowy Dzień Misyjny stanowi zachętę do
gorliwszej, podjętej świadomie, współpracy misyjnej - uważa
dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) ks. prałat Jan Piotrowski.

Światowy Dzień Misyjny stanowi zachętę do gorliwszej, podjętej świadomie, współpracy misyjnej - uważa dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) ks. prałat Jan Piotrowski.

Odpowiedzialność za misje wyraża się przede wszystkim w modlitwie, ta zaś jest możliwa zawsze i wszędzie, niezależnie od tego, gdzie realizujemy swoje powołanie życiowe - podkreślił ks. Piotrowski na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej prezentacji orędzia Benedykta XVI na 82. Światowy Dzień Misyjny, obchodzony w niedzielę 19 października.

Jak wyjaśnił ks. Piotrowski, Dzień Misyjny, zwany w Polsce Niedzielą Misyjną, jest odpowiedzią uczniów na słowa Chrystusa: "Idźcie i głoście", jest "odpowiedzią na oczekiwania tych, którzy wciąż nie znają Ewangelii".

Dzień Misyjny - to dzień "solidarności wiary i ofiary z młodymi Kościołami na całym świecie" - dodał.

Dzieło misyjne jest zadaniem całego Kościoła i dotyczy nie tylko tych, którzy wyjeżdżają na misje. "Posłannictwo misyjne, powierzone przez Chrystusa apostołom, naprawdę obowiązuje nas wszystkich" - przypomina papież Benedykt XVI.

Nawiązując do orędzia Benedykta XVI pt. "Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei", ks. Piotrowski powiedział, że papież zwraca w nim uwagę na wciąż aktualną potrzebę "wyzwolenia i odkupienia ludzkości".

Zwracając się w orędziu do biskupów, Benedykt XVI podkreśla, że ich posługa musi mieć charakter misyjny. "Biskup nie jest konsekrowany tylko dla swojej diecezji, ale dla zbawienia całego świata. (...) Wysiłki biskupa powinny zmierzać do umisyjniania całej wspólnoty diecezjalnej i chętnego posyłania, w miarę możliwości, kapłanów i świeckich do pracy ewangelizacyjnej w innych Kościołach" - czytamy w orędziu.

Jak napisał Benedykt XVI w orędziu, "nakaz misyjny na początku III tysiąclecia nie przestał być absolutnym priorytetem dla wszystkich ochrzczonych, wezwanych do bycia +sługami i apostołami+ Jezusa Chrystusa".

Papież zachęca, aby obchody Światowego Dnia Misyjnego stały się zachętą do "ponownego uświadomienia sobie pilnej potrzeby głoszenia Ewangelii". Podkreśla wielką rolę, jaką pełnią Papieskie Dzieła Misyjne.

Zdaniem ks. Piotrowskiego, Kościół gdyby nie prowadził działalności misyjnej "nie byłby Kościołem". Nie można podjąć żadnej współpracy misyjnej "bez zrozumienia prawdy, że z natury swojej jest ona wpisana w życie chrześcijańskie i przez Chrystusa została powierzona Kościołowi" - podkreślił ks. Piotrowski.

W 1926 roku papież Pius XI ogłosił patronami misji św. Teresę od Dzieciątka Jezus oraz św. Franciszka Ksawerego. Papież Paweł VI zaczął przygotowywać specjalne orędzia misyjne. Tradycję tę przejął Jan Paweł II, podjął ją również Benedykt XVI. Obecnie - według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji - na całym świecie pracuje 2 106 polskich misjonarzy. Większość z nich to osoby konsekrowane - 1 128 księży i braci oraz 626 sióstr zakonnych. Na misjach pracuje aktualnie 311 księży diecezjalnych. Najmniej liczną grupę stanowią świeccy misjonarze - 41 osób. (PAP)

skz/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)