Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ks. ppłk Kępa: wśród mianowanych na wyższe stopnie wojskowe ofiar Katynia ok. 30 kapelanów

0
Podziel się:

Ok. 30 kapelanów wojskowych różnych wyznań, wśród
ponad 14 tys. ofiar Zbrodni Katyńskiej, zostanie mianowanych
pośmiertnie na wyższe stopnie wojskowe przez prezydenta Lecha
Kaczyńskiego. Awanse będą ogłoszone podczas piątkowo-sobotnich
uroczystości patriotyczno-religijnych w Warszawie - poinformował
rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego WP, ks. ppłk Zbigniew Kępa.

*Ok. 30 kapelanów wojskowych różnych wyznań, wśród ponad 14 tys. ofiar Zbrodni Katyńskiej, zostanie mianowanych pośmiertnie na wyższe stopnie wojskowe przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Awanse będą ogłoszone podczas piątkowo-sobotnich uroczystości patriotyczno-religijnych w Warszawie - poinformował rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego WP, ks. ppłk Zbigniew Kępa. *

Dodał, że wśród zidentyfikowanych kapelanów, którzy zostali zamordowani w Katyniu, a którzy otrzymają awanse, jest 25 kapelanów katolickich, dwóch wyznania ewangelicko-augsburskiego, jeden wyznania prawosławnego, jeden wyznania greckokatolickiego oraz jeden wyznania judaistycznego.

Ks. Kępa przypomniał, że z premedytacją w Wigilię Bożego Narodzenia 1939 roku Rosjanie wywieźli z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Miednoje ok. 200 kapelanów wszystkich wyznań w nieznanym kierunku, a ich los do tej pory nie został wyjaśniony.

Z wywózki tej ocalał - na cztery miesiące - ks. mjr Jan Ziółkowski z Kozielska (osadzony w czasie wywózki w karcerze za odprawiane nabożeństwa dla jeńców). Zamordowano go później, został zidentyfikowany w masowym grobie w Katyniu w 1943 roku. Pośmiertnie ks. Ziółkowski zostanie mianowany na stopień podpułkownika.

Na stopień generała brygady zostanie mianowany m.in. kapelan WP wyznania ewangelicko-augsburskiego ks. płk Ryszard Paszko, który wywieziony w Wigilię 1939 roku z Kozielska do Moskwy, zginął w Twerze razem z ponad 6300 innymi jeńcami. Był on członkiem konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej.

Na stopień pułkownika zostanie minowany też naczelny kapelan Wojska Polskiego wyznania prawosławnego ks. Szymon Fedorońko. W 1939 roku towarzyszył żołnierzom na froncie. Został wzięty do niewoli. Przebywał w obozie jenieckim w Kozielsku. Zamordowany w Katyniu, a jego szczątki zostały zidentyfikowane w 1943 roku podczas ekshumacji prowadzonej przez Niemców pod numerem 2743.

Na stopień podpułkownika mianowany zostanie również naczelny rabin Wojska Polskiego Baruch Steiberg. Należał on do podziemnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Został zamordowany w Katyniu 24 grudnia 1939 roku wraz z innymi duchownymi.

Na stopień podpułkownika mianowany będzie też naczelny kapelan greckokatolicki Wojska Polskiego ks. Mikołaj Ilków. Towarzyszył on żołnierzom w bitwach kampanii wrześniowej od Bzury do Lwowa; uczestniczył w obronie tego miasta. 21 września 1939 roku został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Był więziony w obozach w Starobielsku i Kozielsku. Został zamordowany w Katyniu, a jego szczątki zidentyfikowano pod numerem 2455.

Biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski, nawiązując w rozmowie z PAP do piątkowo-sobotnich uroczystości pod hasłem: "Katyń pamiętamy - uczcijmy pamięć bohaterów" pokreślił, że w Katyniu "ginęli ludzie, którzy byli prawdziwymi patriotami, którzy kochali Boga i Kościół, którzy kochali ojczyznę i drugiego człowieka".

Zdaniem biskupa, oprócz wymiaru zewnętrznego tych uroczystości (awansów na wyższe stopnie wojskowe ofiar Zbrodni Katyńskiej), bardzo istotny jest również wymiar religijny. Będzie im towarzyszyła modlitwa ekumeniczna za ofiary Katynia, w której uczestniczyć będą hierarchowie Kościołów chrześcijańskich.

Jednak najważniejszym elementem tych uroczystości - jak zaznaczył biskup Płoski - stanowić będzie chrześcijańskie przebaczenie. "Mamy wielki żal, któremu towarzyszy cierpienie i ból, ponieważ jesteśmy spadkobiercami tamtego pokolenia, ale jako chrześcijanie, ludzie wierzący podchodzimy do Zbrodni Katyńskiej także w duchu przebaczenia" - podkreślił biskup. Dodał, że "należy przebaczyć, choć nie zapomnieć".

Według biskupa Płoskiego, symbolem takiej pamięci był nieodżałowany ks. prałat Zdzisław Peszkowski, zmarły 8 października tego roku b. więzień Kozielska, wieloletni kapelan Rodzin Katyńskich. Jego przesłaniem - jak przypomniał biskup - "powinniśmy zawsze postępować w takim duchu, że należy przebaczyć, pamiętać i nie zapominać".

Zdaniem biskupa Płoskiego, "Katyń to jest taki polski holokaust, bo w takich kategoriach na tę zbrodnię należy patrzeć. Chcemy jednak, żeby ta rana się zabliźniła i żeby z tego posiewu, z tego ziarna rzuconego w ziemię - w te doły śmierci - wyrastał plon, który będzie pomnażał naszą wiarę i nadzieję na drodze miłości". (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)