Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ksenonowe lampy uliczne na skrzyżowaniu w Chorzowie

0
Podziel się:

Latarnie uliczne z ksenonowym źródłem światła zainstalowano na jednym ze
skrzyżowań w Chorzowie. Znane z nowoczesnych reflektorów samochodowych białe, kontrastowe światło,
ma poprawić widoczność w niebezpiecznym dotąd miejscu.

Latarnie uliczne z ksenonowym źródłem światła zainstalowano na jednym ze skrzyżowań w Chorzowie. Znane z nowoczesnych reflektorów samochodowych białe, kontrastowe światło, ma poprawić widoczność w niebezpiecznym dotąd miejscu.

Według rzecznika chorzowskiego magistratu PAP Krzysztofa Karasia ksenonowe oświetlenie uliczne można zobaczyć na razie w niewielu miejscach. Na Górnym Śląsku to prawdopodobnie pierwsza taka instalacja.

Na miejsce eksperymentalnego zamontowania czterech ksenonowych latarni w Chorzowie wybrano jedno z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w mieście - przecięcie ulic Łukasińskiego i Odrowążów w dzielnicy Batory.

Pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów wskazują, że ksenonowe lampy dają niemal idealnie białą barwę, a miejsce oświetlone takim źródłem światła jest mocno kontrastowe, co sprawia, że szczegóły nie zlewają się z otoczeniem.

"Dzięki białej, a nie przytłumionej żółtej barwie, emitowanej przez tradycyjne lampy, ludzkie oko szybciej dostrzega obiekty w ciemności. Po zmroku postaci i samochody widoczne są z daleka. To znacząco może poprawić bezpieczeństwo na drodze. Lampy ksenonowe zużywają też mniej energii od tradycyjnych źródeł światła" - zaznaczył Karaś.

Ksenonowe lampy koreańskiego producenta będą testowane w Chorzowie przez najbliższe trzy miesiące. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, podobne latarnie mają pojawić się na kolejnych skrzyżowaniach. Koszt jednej takiej lampy to ok. 1000 zł. Tradycyjne lampy sodowe, dające żółte światło, kosztują od 600 do ok. 900 zł za sztukę.

To nie jedyne rozwiązanie mające poprawiać bezpieczeństwo na chorzowskich drogach. W marcu ub. roku również w dzielnicy Batory zainstalowano urządzenia ostrzegające kierowców o zbliżających się do przejść pieszych błyskaniem białych i niebieskich świateł. Słupki z błyskającymi diodami uzupełniły tam standardowe oznakowanie przejść, wynikające z przepisów ruchu drogowego.

Z kolei w Zabrzu wbudowane w nawierzchnię stale mrugające po zmroku białe diody mają zaostrzać uwagę kierowców samochodów zbliżających się do jednego z przejść dla pieszych w dzielnicy Kończyce.(PAP)

mtb/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)