Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Kto wygra wybory w Rosji? Jest pierwszy sondaż

0
Podziel się:

Do niższej izby parlamentu - według sondażu - wejdą tylko trzy partie, w tym jedna opozycyjna.

Kto wygra wybory w Rosji? Jest pierwszy sondaż
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)
bFeLJqYB

Jeśli wybory do Dumy Państwowej odbyłyby się w listopadzie, to do niższej izby parlamentu Rosji weszłyby tylko trzy partie: prokremlowskie Jedna Rosja i Sprawiedliwa Rosja oraz opozycyjna Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF).

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego 6-7 listopada przez Ogólnorosyjski Ośrodek Badania Opinii Publicznej (WCIOM). Sondaż WCIOM, to pierwsze badanie preferencji politycznych Rosjan przed planowanymi na grudzień 2011 roku wyborami parlamentarnymi w Rosji.

Jedna Rosja, na której czele stoi premier Władimir Putin, zdobyłaby 62,9 proc. głosów. KPRF Giennadija Ziuganowa zebrałaby 11,9 proc., a socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja, kierowana przez przewodniczącego Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergieja Mironowa - 8,9 proc.

bFeLJqYD

Wybory parlamentarne w grudniu 2011 roku poprzedzą wybory prezydenckie, które odbędą się w marcu 2012 roku.
Tuż poniżej progu wyborczego, wynoszącego w Rosji 7 proc., znalazła się lojalna wobec Kremla nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego - poparłoby ją 6,9 proc. wyborców. Miałaby ona jednak swoich przedstawicieli w Dumie, gdyż znowelizowana ordynacja wyborcza przewiduje, iż partie, które uzyskają od 6 do 7 proc. głosów, otrzymają po dwa mandaty.

Na demokratyczną partię Jabłoko głosowałoby 3,9 proc. wyborców, a na liberalną partię Słuszna Sprawa - 2,6 proc. Rezultaty badania WCIOM niewiele odbiegają od wyników wyborów do Dumy w 2007 roku. Wtedy Jedna Rosja zebrała 64,3 proc. głosów, KPRF - 11,57 proc., LDPR - 8,14 proc. i Sprawiedliwa Rosja - 7,74 proc.

Frekwencja wyborcza wyniosła wówczas 63,7 proc. Obecnie udział w wyborach deklaruje tylko 33 proc. uprawnionych.

O starcie w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych myśli też opozycyjna koalicja _ Za Rosję bez przemocy i korupcji _, utworzona niedawno przez ruch Solidarność byłego wicepremiera Borysa Niemcowa, Rosyjski Sojusz Ludowo-Demokratyczny (RNDS) byłego premiera Michaiła Kasjanowa, Demokratyczny Wybór (DW) byłego wiceministra energetyki Władimira Miłowa i zdelegalizowaną Republikańską Partię Rosji (RPR) byłego wiceprzewodniczącego Dumy Władimira Ryżkowa.

bFeLJqYJ

W przyszłym miesiącu koalicja ta zamierza przekształcić się w jednolitą partię polityczną. Tworzących ją formacji dotychczas nie dopuszczano do udziału w wyborach do Dumy.

Wybory parlamentarne w grudniu 2011 roku poprzedzą wybory prezydenckie, które odbędą się w marcu 2012 roku.

bFeLJqZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)