Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Baszta Klimek w Grudziądzu zostanie odbudowana

0
Podziel się

Przygotowania do odbudowy średniowiecznej baszty Klimek rozpoczęły władze
Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie). Wieża, ostatnia pamiątka po górującym niegdyś nad miastem
zamku krzyżackim, została wysadzona w powietrze przez Niemców podczas walk o miasto w 1945 roku.

bEqFvEut

Przygotowania do odbudowy średniowiecznej baszty Klimek rozpoczęły władze Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie). Wieża, ostatnia pamiątka po górującym niegdyś nad miastem zamku krzyżackim, została wysadzona w powietrze przez Niemców podczas walk o miasto w 1945 roku.

Jak poinformowało biuro prasowe grudziądzkiego magistratu, ogłoszono już przetarg na rewitalizację Góry Zamkowej. Projekt zostanie zrealizowany dzięki wsparciu z funduszy unijnych.

W ramach całego przedsięwzięcia zostanie m.in. zrekonstruowana wieża Klimek, powstaną zabezpieczenia wykopów archeologicznych, a relikty zamku krzyżackiego będą osłonięte dachem.

bEqFvEuv

Na Górze Zamkowej zbudowane zostaną nowe drogi i chodniki, z których część będzie poprowadzona w miejscu dawnych murów zamkowych, dzięki czemu można będzie wyobrazić sobie rozmiary tej nieistniejącej budowli. Wszystkie prace zostaną wykonane do końca października przyszłego roku.

Górująca nad miastem do 1945 roku baszta Klimek była najstarszym zachowanym elementem zamku krzyżackiego w Grudziądzu. Zbudowana w XIII wieku warownia, jedna z najpotężniejszych w państwie Zakonnym, została poważnie uszkodzona w okresie wojen szwedzkich i ostatecznie - na polecenie króla Prus - rozebrana na początku XIX wieku.

Po zamku pozostała tylko studnia i 30-metrowej wysokości, cylindryczna wieża. Budowla była przez lata jednym z symboli miasta i uwieczniono ją na lokalnych wyrobach pamiątkarskich, a nawet na dawnych pieczęciach pocztowych.

Baszta została wysadzona w 1945 roku przez niemiecką załogę broniącą się przez długi czas w Grudziądzu. Zniszczenie budowli miało prawdopodobnie zapobiec prowadzeniu z niej obserwacji bądź ostrzału cytadeli, najsilniejszego punktu oporu w mieście.

bEqFvEuB

Po wojnie resztki fundamentów wieży przysypano kopcem, na którym ustawiono współczesną rzeźbę bożka słowiańskiego Światowida. W połowie ubiegłej dekady osuwający się kopiec został rozebrany, odsłonięto i zabezpieczono relikty wieży i przeprowadzono w tym miejscu badania archeologiczne.

Rewitalizacja grudziądzkiej Góry Zamkowej oraz odbudowa baszty Klimek będą współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAP)

olz/ ls/

bEqFvEuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)