Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Diecezja Bydgoska ma własny sąd biskupi

0
Podziel się

Bp Jan Tyrawa powołał do życia sąd biskupi dla Diecezji Bydgoskiej.
Kościelny trybunał utworzono z okazji siódmej rocznicy powstania jednej z najmłodszych polskich
diecezji.

bDJkONkR

Bp Jan Tyrawa powołał do życia sąd biskupi dla Diecezji Bydgoskiej. Kościelny trybunał utworzono z okazji siódmej rocznicy powstania jednej z najmłodszych polskich diecezji.

Powołany przez bydgoskiego ordynariusza sąd jest pierwszą instancją dla wszystkich spraw spornych i karnych, związanych przede wszystkim z procesami o nieważność małżeństwa. Dotychczas tego typu wnioski z terenu diecezji bydgoskiej kierowane były do Trybunału Metropolitalnego w Gnieźnie, który teraz stanie się instancją odwoławczą.

Jak podkreślił bp Jan Tyrawa, rozpatrywanie wniosków o orzeczenie nieważności małżeństwa stanowi obecnie zdecydowaną większość wniosków, jakie wpływają do kościelnych sądów.

bDJkONkT

"Od tak dawna, jak kształtowało się prawo małżeńskie, które określało warunki godziwości małżeństwa, istniał także problem jego nieważności. To znaczy, określano pewne przeszkody i wady, których istnienie już w momencie zawierania małżeństwa sprawiało, że faktycznie było ono nieważne od samego początku, właściwie nigdy nie zaistniało" - przypomniał hierarcha.

Powołując sąd, bp Tyrawa zaznaczył, że tę tendencję mogłoby zmniejszyć staranniejsze przygotowywanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Przypomniał także, że nie w każdej sytuacji sąd orzeka o nieważności małżeństwa, bo bywa, że przeszkody zgłaszane przez małżonków, po dokładniejszym zbadaniu, okazują się pozorne.

Sądy diecezjalne wydają swe decyzje na podstawie prawa kanonicznego. Obecnie obowiązujące zapisy, dostosowane do współczesnych warunków, zatwierdził w 1983 roku Jan Paweł II.

Sądy biskupie związane z poszczególnymi diecezjami są najniższą instancją sądów kościelnych. Najwyższym sędzią jest biskup, pełniący jednocześnie funkcje wykonawcze i prawodawcze. W jego imieniu działa wikariusz sądowy, czyli oficjał sądu, którym w diecezji bydgoskiej został ks. dr Zenon Niemczyk, dotychczasowy sędzia Trybunału Metropolitalnego w Gnieźnie.

bDJkONkZ

Apelacje z sądów diecezjalnych są rozpatrywane w metropolii, a od ich decyzji można się jeszcze odwołać do Roty Rzymskiej, która pełni funkcję sądu. W sądzie biskupim w Bydgoszczy, oprócz przewodniczącego, pracę będą podejmowali sędziowie, notariusz oraz obrońca węzła małżeńskiego.(PAP)

olz/ itm/

bDJkONlu
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)