Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Do wygrania dwa tysiące gęsich tusz

0
Podziel się:

Dwa tysiące gęsich tusz trafi do mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego w
ramach akcji "Gęsina najlepsza na Świętego Marcina", zorganizowanej przez samorząd województwa.
Mięso można wygrać w konkursach ogłaszanych w mediach regionalnych i lokalnych.

Dwa tysiące gęsich tusz trafi do mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego w ramach akcji "Gęsina najlepsza na Świętego Marcina", zorganizowanej przez samorząd województwa. Mięso można wygrać w konkursach ogłaszanych w mediach regionalnych i lokalnych.

"Od trzech lat w ramach akcji +Gęsina najlepsza na świętego Marcina+ zachęcamy mieszkańców województwa do docenienia walorów kulinarnych gęsiny. W tym roku również namawiamy do celebrowania Święta Niepodległości, zgodnie z ideą naszej kampanii, przy potrawach sporządzonych z tego smacznego mięsa. To świetna okazja do rodzinnego kultywowania patriotycznych i rodzinnych tradycji" - podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

W organizację przedsięwzięcia włączyły się media regionalne i lokalne. Na łamach gazet, w portalach internetowych, programach radiowych i telewizyjnych ogłoszono konkursy, w których nagrodą będzie świeża gęsina. Warunkiem otrzymania nagrody jest przesłanie odpowiedzi na proste pytanie związane z tym przysmakiem.

Przed zeszłorocznym Świętem Niepodległości, w podobnych konkursach do wygrania było tysiąc gęsich tusz.

Konkursy, w których można wygrać dwa tysiące gęsi, są początkiem akcji "Gęsina najlepsza na Świętego Marcina".

W zeszłym roku gęsina, pochodząca z województwa kujawsko-pomorskiego była promowana m.in. w restauracjach regionu, a także na Festiwalu Polskich Smaków w Wilnie, Targach "Gruene Woche" w Berlinie, Targach Żywności w Turynie oraz na targowiskach Krakowa, Sopotu i Warszawy.

Województwo kujawsko-pomorskie szczyci się hodowlą doskonałych pod względem smaku i właściwości odżywczych gęsi kołudzkich i rypińskich.

Gęś biała kołudzka to odmiana produkowana w renomowanym ośrodku hodowlanym - w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej k. Inowrocławia, który jest dostarczycielem materiału hodowlanego dla gęsich ferm w całej Polsce. Udział tej odmiany w polskim eksporcie gęsiny stanowi 95 procent.

Gęś rypińska jest rodzimą, lokalną odmianą gęsi, sklasyfikowaną na początku XX wieku. Nigdy nie była poddawana żadnej selekcji czy hodowli kierowanej genetycznie. (PAP)

rau/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)