Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Jezioro Rudnickie zarybiono szczupakami

0
Podziel się:

Ponad 260 kg narybku szczupaka trafiło do Jeziora Rudnickiego koło
Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie) w ramach rekultywacji zbiornika. Jezioro jest ulubionym
miejscem wypoczynku mieszkańców miasta, ale wciąż wymaga działań przywracających mu naturalny stan.

Ponad 260 kg narybku szczupaka trafiło do Jeziora Rudnickiego koło Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie) w ramach rekultywacji zbiornika. Jezioro jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta, ale wciąż wymaga działań przywracających mu naturalny stan.

"Cieszę się, ze środki przekazane przez miasto spółce wodnej, zarządzającej akwenem, wykorzystano właśnie w ten sposób. Z roku na rok jezioro Rudnickie jest w coraz lepszej kondycji, jednak na bieżąco trzeba kontrolować stan akwenu i dbać o właściwe warunki dla jego rozwoju biologicznego" - powiedział w poniedziałek prezydent Grudziądza Robert Malinowski.

Młode szczupaki przywieziono na brzeg przystani Hydro-Vacuum specjalnym samochodem wyposażonym w aparaturę natleniającą. Narybek wyłowiono ze zbiorników i zważono w obecności ichtiologa. Członkowie Straży Rybackiej oraz Związku Wędkarskiego załadowali ryby na łódki i wypuścili je do jeziora w kilku, oddalonych od siebie punktach. Całość nadzorował prezes Spółki Wodnej Jezioro Rudnickie, zarządzającej akwenem, oraz miejscowy komendant Straży Rybackiej.

"Wybór tego gatunku nie był przypadkowy. Szczupak jest drapieżnikiem, który w zbiornikach wodnych pełni rolę służby sanitarnej, pożera chore i skarłowaciałe ryby i w naturalny sposób utrzymuje liczebność w zbiorniku" - podkreślił prezydent.

Zbiornik rudnicki to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku letniego grudziądzan. Oprócz dużej plaży miejskiej, na brzegach jeziora ulokowano wiele ośrodków wypoczynkowych i przystani żeglarskich.

Jezioro Rudnickie ma ponad 177 ha powierzchni i głębokość około 11,5 m. Od początku lat 80. w przeżyźnionym zbiorniku funkcjonują rurociągi w naturalny sposób odsysające, do pobliskiej rzeki Rudniczanki, beztlenowe wody naddenne. To jedno z pierwszych miejsc w Polsce gdzie zastosowano taki sposób rekultywacji jezior. Opracował je w latach 50., w ramach tzw. eksperymentu kortowskiego, prof. Przemysław Olszewski z Olsztyna. (PAP)

olz/ bos/

kujawsko-pomorskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)