Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Muzealne pociągi na zlikwidowanej linii kolejowej

0
Podziel się:

Uruchomienie muzealnych pociągów jako atrakcji turystycznej przygotowuje
samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Odrestaurowane składy poruszać się będą na zamkniętej
kilka lat temu linii kolejowej do Golubia-Dobrzynia.

Uruchomienie muzealnych pociągów jako atrakcji turystycznej przygotowuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Odrestaurowane składy poruszać się będą na zamkniętej kilka lat temu linii kolejowej do Golubia-Dobrzynia.

Kolej turystyczna dostanie do dyspozycji zrewitalizowaną linię kolejową Toruń-Brodnica. Pozwoli to turystom na wycieczki z Torunia na Pojezierze Brodnickie i do znanego z licznych imprez zamku pokrzyżackiego w Golubiu-Dobrzyniu.

"Pierwszym etapem realizacji przedsięwzięcia jest budowa kolekcji unikatowego zabytkowego taboru, który woził będzie pasażerów na tej trasie. Zakupy rozpoczną się jeszcze w tym roku, remonty wagonów i lokomotyw dokonywane będą w roku przyszłym" - zapowiedział w poniedziałek Piotr Całbecki, marszałek województwa.

Drugi etap to odnowa dworców i innych zabudowań stacyjnych oraz zaadaptowanie ich do nowej roli centrów hotelowo-gastronomiczno-handlowo-muzealnych. Przygotowano już koncepcję architektoniczną pierwszych sześciu takich obiektów - dwóch w Kowalewie Pomorskim, dwóch w Golubiu-Dobrzyniu i po jednym w Kawkach i Wrockach.

Oprócz dworców założenia adaptacyjne obejmują także budynki wieży wodnej i stacji pomp w Kowalewie oraz nastawni kolejowej w Golubiu-Dobrzyniu. W tym pierwszym powstanie kawiarnia lub mała restauracja, w drugim punkt informacji turystycznej, galeria oraz sklep i restauracja.

"Interesująco zapowiada się adaptacja dworca we Wrockach, gdzie zaplanowano ekspozycję historycznej techniki kolejowej, złożoną z prawdziwych, działających urządzeń oraz ich modeli. Ekspozycja ta będzie częścią przyszłego muzeum kolejnictwa w Toruniu" - dodał marszałek.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 209 od Torunia do Brodnicy jest możliwa dzięki europejskim środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przewidywany koszt przedsięwzięcia to 12 mln złotych. (PAP)

olz/ ls/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)