Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Odtworzono Pomnik Poległych w Gębicach

0
Podziel się:

Rekonstrukcję Pomnika Poległych za Ojczyznę odsłonięto w Gębicach koło
Mogilna. Uroczystość przypominającą o blisko 50 mieszkańcach wsi, którzy zginęli w latach 1914-20
zorganizowano w 95. rocznicę powstania wielkopolskiego.

bEsstAaJ

Rekonstrukcję Pomnika Poległych za Ojczyznę odsłonięto w Gębicach koło Mogilna. Uroczystość przypominającą o blisko 50 mieszkańcach wsi, którzy zginęli w latach 1914-20 zorganizowano w 95. rocznicę powstania wielkopolskiego.

Pierwszy obelisk, niezwykle okazały jak na małą miejscowość (do 1943 roku miasto), stanął w Gębicach w 1928 roku z inicjatywy miejscowej organizacji Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Na prawie sześciometrowym postumencie umieszczono tablice z nazwiskami 47 mieszkańców wsi i okolic, którzy polegli w latach 1914-20, głównie podczas walk toczonych podczas powstania wielkopolskiego.

Kolumnę zwieńczono rzeźbą orła zrywającego się do lotu ku wschodowi. Pod odsłoniętym w niezwykle uroczysty sposób pomnikiem organizowano w późniejszych latach lokalne uroczystości patriotyczne i rocznicowe.

bEsstAaL

Obelisk został doszczętnie zniszczony w 1939 roku przez Niemców. Dopiero w 1992 roku przypomniano o nim stawiając w tym miejscu skromny kamień memorialny, zastąpiony obecnie rekonstrukcją przedwojennego oryginału.

Jak poinformował sołtys Gębic Andrzej Konieczka, odbudowa monumentu była zwieńczeniem wieloletnich zabiegów, jakie podejmowała w tym celu lokalna społeczność. "Teraz rewitalizowaliśmy rynek i uznaliśmy, że zgodnie z planem odnowy, odbudujemy także pomnik" - dodał.

Rewitalizacja była okazją także do usunięcia z gębickiego rynku obelisku z napisem "Bohaterom ZSRR 1945". Decyzję o jego usunięciu podjęli radni, uzasadniając, że miejsce w którym stoi nie jest miejscem pamięci narodowej i nie ma w pobliżu żołnierskich mogił.

Decyzję radnych o likwidacji obelisku zaakceptował wojewódzki komitet ochrony miejsc pamięci walk i męczeństwa. Tablica została przekazana do Muzeum Historii Ziemi Mogileńskiej. (PAP)

bEsstAaR

olz/ jra/

bEsstAbm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)