Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Starosta i księgowa zatrzymani przez CBŚ

0
Podziel się:

Starosta powiatu radziejowskiego (Kujawsko-Pomorskie) i księgowa
miejscowego Urzędu Pracy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBŚ. Oboje są podejrzewani o
współudział w procederze wyłudzania pieniędzy z Powiatowego Urzędu Pracy.

Starosta powiatu radziejowskiego (Kujawsko-Pomorskie) i księgowa miejscowego Urzędu Pracy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBŚ. Oboje są podejrzewani o współudział w procederze wyłudzania pieniędzy z Powiatowego Urzędu Pracy.

"Zatrzymań dwóch osób z terenu powiatu radziejowskiego w czwartek dokonano w związku z prowadzonym od kilku miesięcy śledztwem Centralnego Biura Śledczego w sprawie nadużyć w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radziejowie. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w latach 2008-2011 wyprowadzano z urzędu pieniądze" - powiedziała PAP rzeczniczka kujawsko-pomorskiej policji Monika Chlebicz.

Nieoficjalnie, ze źródeł zbliżonych do prokuratury nadzorującej śledztwo, wiadomo, że zatrzymani w czwartek to starosta radziejowski oraz główna księgowa Powiatowego Urzędu Pracy. Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali starostę rano w siedzibie urzędu i przeszukali także jego gabinet.

"Nic mi na ten temat nie wiadomo. Pan starosta był rano w pracy, a potem wyjechał gdzieś samochodem i nie wiem kiedy wróci" - poinformował sekretarz powiatu radziejowskiego Wojciech Kotarski.

Starosta i księgowa to kolejne osoby podejrzewane o współudział w procedarze wyłudzania pieniędzy w PUP w Radziejowie. Dwa tygodnie temu zatrzymano w tej samej sprawie kierowniczkę PUP, informatyka urzędu oraz pięciu dostawców materiałów i usług biurowych dla PUP.

Proceder polegał na podpisywaniu fikcyjnych umów na dostarczanie materiałów biurowych lub świadczenie usług serwisowych na rzecz Powiatowego Urzędu Pracy w Radziejowie. Rachunki wystawiane PUP przez firmy zewnętrzne opiewały na kwoty od 4 do 6 tys. zł. Niewielka część pieniędzy trafiała do właścicieli firm-dostawców, a resztę pieniędzy zabierali urzędnicy.

Jak ustalono podczas trwającej wciąż kontroli, urząd otrzymał znikome ilości z zakupionych towarów, a znaczna część opłaconych usług serwisowych nie została wykonana. Dotychczas zidentyfikowane straty oszacowano na co najmniej 330 tys. zł, ale kontrola urzędu wciąż trwa i suma ta może okazać się znacznie większa.

Wszystkich wcześniej zatrzymanych sąd objął dozorem i nakazał im wpłacenie poręczeń majątkowych. Grożą im kary do pięciu lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i zabór publicznych pieniędzy. (PAP)

olz/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)