Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kujawsko-Pomorskie: Zakończono projekt energii solarnej w Łubiance

0
Podziel się:

Ponad 700 domów prywatnych i budynków użyteczności publicznej wyposażono w
systemy baterii słonecznych na terenie gminy Łubianka. Program instalacji ekologicznych źródeł
energii udało się zrealizować dzięki funduszom unijnym.

Ponad 700 domów prywatnych i budynków użyteczności publicznej wyposażono w systemy baterii słonecznych na terenie gminy Łubianka. Program instalacji ekologicznych źródeł energii udało się zrealizować dzięki funduszom unijnym.

"Przyjazne środowisku, niedrogie w eksploatacji instalacje, wykorzystujące energię solarną pozwalają znacznie ograniczyć wydatki związane z podgrzewaniem wody. Wspieramy samorządy lokalne i mieszkańców regionu w zakupie tych urządzeń wykorzystując przy tym środki finansowe z Unii Europejskiej" - podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki podczas sobotniej uroczystości podsumowującej projekt.

W Łubiance 695 zestawów kolektorów słonecznych zainstalowano w ciągu ostatniego roku na domach prywatnych. Kolejnych piętnaście pojawiło się na budynkach użyteczności publicznej, między innymi: Urzędzie Gminy, Gminnym Centrum Kultury, szkołach w Łubiance, Pigży, Brąchnowie i Warszewicach, orlikach i świetlicach wiejskich.

Wartość całego projektu to ponad 8,3 mln złotych, a dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyniosło 6,2 mln złotych.

"W trakcie realizacji podobnych przedsięwzięć są też gminy Łysomice i Chełmża. Instalacja solarnych kolektorów cieplnych zakończyła się już w szpitalu powiatowym w Świeciu, oraz w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu" - zaznaczył marszałek.

W gminie Łysomice realizacja projektu obejmuje montaż instalacji w 584 gospodarstwach domowych i 21 budynkach publicznych, między innymi wszystkich szkołach, orlikach i świetlicach. W gminie Chełmża instalacje będą źródłem ciepłej wody dla 447 gospodarstw domowych i 14 budynków publicznych.

Szpital w Świeciu oraz samorządy gminy Łubianka, Chełmża i Łysomice otrzymały wsparcie w ramach ogłoszonego przez samorząd województwa w 2010 roku konkursu dotyczącego rozwijania infrastruktury energetycznej przyjaznej środowisku. O dofinansowanie na zakup i instalację kolektorów słonecznych mogły ubiegać się między innymi instytucje i samorządy lokalne.

Działający już od lutego 2011 roku nowy system grzania wody oraz wspomagania ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń w Urzędzie Marszałkowskim oprócz energii słonecznej wykorzystuje też energię geotermalną, pozyskiwaną dzięki odwiertom o głębokości blisko 200 metrów, zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie głównego gmachu. Zapewnia ciepłą wodę w całym kompleksie, a także ogrzewanie i wspomaganie klimatyzacji w jego nowej części.

Mieszkańcy regionu planujący montaż instalacji solarnych mają również możliwość ubiegania się o udzielenie preferencyjnych kredytów bankowych z dopłatami do oprocentowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Samorządom i podmiotom gospodarczym fundusz udziela preferencyjnych pożyczek na ten cel z możliwością 30-procentowego umorzenia. (PAP)

olz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)