Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kurtyka prześle do marszałka Sejmu stanowisko IPN ws. nowelizacji

0
Podziel się:

Stanowisko IPN do zapowiadanego przez PO projektu nowelizacji ustawy o IPN
przedstawi prezes Instytutu Janusz Kurtyka w liście do marszałka Sejmu - poinformował w
poniedziałek doradca prezesa IPN Antoni Dudek.

*Stanowisko IPN do zapowiadanego przez PO projektu nowelizacji ustawy o IPN przedstawi prezes Instytutu Janusz Kurtyka w liście do marszałka Sejmu - poinformował w poniedziałek doradca prezesa IPN Antoni Dudek. *

Jak podawały media, Platforma Obywatelska ma w tym tygodniu przedłożyć Sejmowi projekt nowelizacji ustawy o IPN, zakładający poszerzenie dostępu do archiwów Instytutu oraz uproszczenie procedury odwołania jego prezesa.

"Projekt ten z jednej strony upraszcza dostęp do dokumentów, ale z drugiej strony wprowadza obowiązek usuwania danych wrażliwych, co w praktyce może wydłużyć czas oczekiwania na dostęp do akt" - powiedział PAP Dudek. Zaznaczył, że jest to jego prywatna opinia.

Dudek nie chciał komentować zmiany sposobu wyboru prezesa IPN oraz kolegium Izby. "Jest to decyzja polityczna. Tak jak polityczną decyzją było powołanie IPN" - powiedział.

Obecnie dostęp do archiwów mają osoby poszkodowane przez SB, historycy i dziennikarze. Warunkiem korzystania z akt Instytutu jest m.in. przedstawienie rekomendacji placówki naukowej do prowadzenia badań (dla historyka) bądź upoważnienia od redakcji lub wydawcy (w przypadku dziennikarza).

Według projektu nowelizacji archiwa mają zostać otwarte z wyjątkiem tzw. danych wrażliwych.

Przygotowane przez Platformę założenia projektu nowelizacji ustawy o IPN przewidują powołanie Rady - która ma zastąpić kolegium IPN. Kolegium, wybierane na 7-letnią kadencję, to 11-osobowy zespół doradczo-kontrolny prezesa IPN.

Rada IPN zostanie wyposażona w większe kompetencje - będzie ustalała priorytetowe tematy badawcze i rekomendować kierunki działalności IPN. Platforma zapisała w projekcie bardzo wysokie wymagania dla kandydatów do Rady Instytutu, m.in.: konkretne rekomendacje naukowe i środowiskowe.

Według założeń projektu noweli łatwiej będzie można odwołać szefa Instytutu. Sejm będzie mógł go odwołać ze stanowiska zwykłą większością głosów; obecnie jest to możliwe przewagą 3/5 głosów.

Ówczesny szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, przedstawiając przed kilkoma tygodniami założenia projektu, powiedział, że Platforma chce zmienić jakość funkcjonowania IPN, zwiększyć jawność i dostępność do akt dla każdego Polaka oraz zmienić zasady funkcjonowania kolegium IPN - ma je zastąpić Rada Instytutu.

Chlebowski informował, że projekt noweli autorstwa PO był oceniany przez wybitnych historyków, m.in.: prof. Andrzeja Friszkego, Andrzeja Paczkowskiego i dr. Antoniego Dudka,; był też konsultowany z prezesem IPN Januszem Kurtyką. "Te konsultacje, uwagi zostały uwzględnione w tym projekcie" - zaznaczył.

Chlebowski zapewniał, że celem noweli nie jest zmiana prezesa IPN. "Nie chcemy zmieniać prezesa Kurtyki. Chcemy zmienić jakość funkcjonowania IPN, zwiększyć jawność, dostępność do akt dla każdego, podkreślam dla każdego Polaka, chcemy zmienić funkcjonowanie kolegium IPN. To będzie Rada złożona z przedstawicieli ważnych środowisk naukowych" - powiedział Chlebowski.(PAP)

dom/ mrr/ malk/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)