Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Kwaśniewski i Cox: Ukraina wciąż nie spełnia warunków UE

0
Podziel się:

Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego postanowiła przedłużyć misję Kwaśniewskiego i Coxa o miesiąc, do 15 listopada.

Kwaśniewski i Cox: Ukraina wciąż nie spełnia warunków UE
(PAP/Radek Pietruszka)

Ukraina nie spełniła jeszcze warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, szczególnie jeśli chodzi o rozwiązanie sprawy Julii Tymoszenko - uznali były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były szef europarlamentu Pat Cox w swym raporcie z misji na Ukrainie.

Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego postanowiła przedłużyć misję Kwaśniewskiego i Coxa o miesiąc, do 15 listopada.

_ Warunki podpisania umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą zostały wyznaczone przez Radę ministrów spraw zagranicznych Unii, nie przez naszą misję. W naszej opinii te warunki, szczególnie jeśli chodzi o Julię Tymoszenko, nadal muszą zostać spełnione _ - ocenili obaj obserwatorzy PE w przedstawionym we wtorek raporcie.

Po 16 miesiącach od powołania misji i ponad 20 wizytach na Ukrainie uznali oni, że _ potrzeba dalszych starań, aby zapewnić spełnienie wymogów _ UE.

Unia domaga się od Kijowa uwolnienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu umów gazowych z Rosją. To jeden z warunków podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE, co ma nastąpić na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec listopada.

Według UE Tymoszenko jest za kratkami z powodów politycznych. Była premier stała się symbolem wybiórczego posługiwania się wymiarem sprawiedliwości przez władze Ukrainy.

Do uwolnienia byłej premier starali się doprowadzić Kwaśniewski i Cox, którzy od czerwca 2012 roku obserwują postępowania sądowe wobec polityków opozycji na Ukrainie.

Kwaśniewski wyraził we wtorek nadzieję na bliskie rozwiązanie tej sprawy. _ Przez wiele miesięcy dyskutowaliśmy o wielu scenariuszach (rozwiązania) i mamy nadzieję, że jesteśmy bliscy rozwiązania, które będzie realistyczne, zaakceptowane przez trzy strony: rząd Ukrainy, panią Tymoszenko i UE _ - powiedział były prezydent.

_ Będziemy kontynuować naszą misję, bo jej główny cel (uwolnienie Julii Tymoszenko) nie został osiągnięty _ - dodał były prezydent RP.

Szef europarlamentu Martin Schulz powiedział, że należy znaleźć rozwiązanie, zadowalające wszystkie strony, które umożliwi Tymoszenko wyjazd z kraju na leczenie. Była premier Ukrainy cierpi na przewlekłe schorzenie kręgosłupa.

_ Sprawa Tymoszenko wymaga humanitarnego rozwiązania, aby możliwy był polityczny krok naprzód _ - powiedział Schulz na konferencji prasowej.

Według niego Kwaśniewski i Cox przedstawili konferencji przewodniczących PE projekt listu, napisanego w imieniu Tymoszenko i przy współpracy z nią, który - jak powiedział Schulz - _ mógłby zostać wysłany do prezydenta Wiktora Janukowycza _ i miałby zawierać prośbę o ułaskawienie byłej premier, aby _ umożliwić jej wyjazd na leczenie do Niemiec po dwóch latach spędzonych w więzieniu _.

W swoim raporcie obserwatorzy PE potwierdzili, że 4 października zwrócili się do ukraińskiego prezydenta z prośbą o ułaskawienie Tymoszenko ze względów humanitarnych, aby mogła ona podjąć leczenie. _ Niemcy byłyby gotowe przyjąć panią Tymoszenko na takie leczenie, chociażby ze względu na jej lekarzy ze szpitala Charite, który mieści się w Berlinie _ - napisali.

Schulz poinformował, że konferencja przewodniczących PE wysoko oceniła wysiłki Kwaśniewskiego i Coxa w trakcie trwającej prawie półtora roku misji. _ Jeśli nie byłoby szansy na rozwiązanie problemów, przedłużenie ich misji nie miałoby sensu. To, że zdecydowaliśmy się ją jednak przedłużyć, oznacza, że jesteśmy optymistami _ - powiedział szef PE.

W najbliższy poniedziałek planowane podpisanie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą będzie tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii w Luksemburgu. Według niektórych unijnych źródeł jeśli Tymoszenko nie wyjdzie z więzienia, to decyzja w sprawie podpisania umowy może jednak zostać odłożona do listopada, a nawet do ostatnich godzin przed szczytem w Wilnie.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)