Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski i Konowałow rozmawiali nt. umów prawnych i wraku Tu-154M

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował PAP, że jego
poniedziałkowe rozmowy z rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Konowałowem dotyczyły m.in.
przygotowywanych polsko-rosyjskich umów prawnych. Poruszony został też temat przekazania wraku
Tu-154M.

bEELAfKd

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował PAP, że jego poniedziałkowe rozmowy z rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Konowałowem dotyczyły m.in. przygotowywanych polsko-rosyjskich umów prawnych. Poruszony został też temat przekazania wraku Tu-154M.

Szef rosyjskiego resortu sprawiedliwości przybył do Polski w składzie delegacji prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Po południu odbyło się trwające dwie i pół godziny spotkanie ministrów sprawiedliwości Polski i Rosji. Od kilku miesięcy trwają prace nad przygotowaniem polsko-rosyjskich umów: o współpracy w sprawach karnych i porozumienia o decentralizacji obrotu w sprawach cywilnych.

"Uzgodniliśmy, także w związku z oczekiwaniami obu prezydentów, że absolutnym priorytetem w ramach współpracy w sprawach cywilnych i usprawnienia obrotu będą sprawy gospodarcze" - powiedział PAP po spotkaniu Kwiatkowski. Jak wyjaśnił przyśpieszenie prac dotyczące kwestii gospodarczych wynika z "intensyfikacji kontaktów o takim charakterze" między Polską i Rosją.

bEELAfKf

Dodał, że w związku z tym - choć podpisanie całego porozumienia dotyczącego obrotu w sprawach cywilnych planowane jest na drugą połowę przyszłego roku w czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej - to "umowę w sprawach gospodarczych, która będzie przewidywać sprawniejsze procedury łączące Polskę z Federacją Rosyjską, chcemy podpisać jeszcze w pierwszym półroczu przyszłego roku".

Kwiatkowski zaznaczył także, iż podczas spotkania nawiązano do spraw bieżących, na przykład związanych z tematyką śledztwa smoleńskiego. "Pamiętając, że zarówno ja, jak i minister Konowałow mamy swój zakres kompetencji (...), ale korzystając z możliwości rozmowy, m.in. przekazałem swemu rosyjskiemu odpowiednikowi bardzo wyraźnie zarysowane oczekiwanie polskiego rządu, by szczątki samolotu tupolew trafiły do Polski jeszcze przed pierwszą rocznicą katastrofy, czyli przed 10 kwietnia" - powiedział Kwiatkowski.

Minister dodał, że podczas rozmowy minister Konowałow "złożył deklarację, że na etapie nieformalnych kontaktów i rozmów z przedstawicielami rosyjskiej prokuratury oraz innych instytucji, które w tej sprawie formalnie będą podejmować decyzję, będzie popierał ten wniosek i tę polską prośbę".

Innym z tematów poruszonych przez ministrów była organizacja, zaplanowanego na drugie półrocze przyszłego roku w czasie polskiej prezydencji, szczytu Unia Europejska-Rosja. Konowałow jest przedstawicielem prezydenta Rosji do współpracy z UE w dziedzinie wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

bEELAfKl

"Sam szczyt odbędzie się najprawdopodobniej w Brukseli i Polska będzie jego organizatorem" - powiedział minister. Tematem wiodącym mają być kwestie wymiaru sprawiedliwości.

Kwiatkowski powiedział także, że zaplanowane zostały kolejne spotkania między ministrami sprawiedliwości obu krajów. "Minister Konowałow przyjął zaproszenie do Polski na przełom lutego i marca" - zaznaczył. Ma mu wtedy towarzyszyć I prezes Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej i prezes tamtejszego Trybunału Arbitrażowego.

Minister dodał ponadto, że od Konowałowa otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Rosji w maju przyszłego roku. Wtedy może zostać podpisana umowa dotycząca spraw gospodarczych. "Nie ma i nie widzę na chwilę obecną żadnych rzeczy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na realizację tego scenariusza" - zaznaczył minister.

Po nowym roku, jak zapowiedział Kwiatkowski, wizytę w Polsce złożyć mają natomiast funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby do Spraw Wykonywania Kar, czyli odpowiednika naszej Służby Więziennej.

bEELAfKm

Poniedziałkowe spotkanie ministrów sprawiedliwości było już kolejnym w tym roku - do poprzednich doszło w czerwcu w Łodzi, w lipcu w Sankt Petersburgu oraz listopadzie w Stambule. "Jestem przekonany, że w przyszłym roku o podobnej porze kiedy będzie okazja do podsumowania relacji prawnych między Polską a Rosją będzie można powiedzieć, że dochodzimy do standardów współpracy prawnej jakie wiążą nas z krajami UE" - powiedział Kwiatkowski.

Marcin Jabłoński (PAP)

mja/ bos/ mag/

bEELAfKG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)