Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski: kwestia łączenia mandatu z funkcją prokuratora wymaga doprecyzowania

0
Podziel się:

Przepisy dotyczące łączenia funkcji prokuratura z mandatem poselskim są
nieprecyzyjne i wymagają jak najszybszych rozwiązań legislacyjnych - powiedział w środę
dziennikarzom minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Przepisy dotyczące łączenia funkcji prokuratura z mandatem poselskim są nieprecyzyjne i wymagają jak najszybszych rozwiązań legislacyjnych - powiedział w środę dziennikarzom minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

"Przepisy ustawy (o prokuraturze - PAP) są w tym zakresie nieprecyzyjne i absolutnie wymagają doprecyzowania, nie mamy co do tego żadnej wątpliwości. Pewnie w nowej kadencji to będzie jedna z tych ustaw, w zakresie której trzeba będzie rozpocząć jak najszybciej działania legislacyjne" - podkreślił minister.

Jak dodał, zmian wymaga szczególnie art. 65a, którego ustęp 1 mówi, że prokurator m.in. wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych jest obowiązany zrzec się swojego stanowiska, chyba że przechodzi w stan spoczynku.

Minister nawiązał również do zapowiedzi Święczkowskiego, że odwoła się do Sądu Najwyższego. "Sąd Najwyższy powinien to jak najszybciej rozstrzygnąć" - powiedział.

We wtorek marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oświadczył, że wybrani na posłów prokuratorzy (chodzi o Bogdana Święczkowskiego i Dariusza Barskiego, prokuratorów Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku, wybranych do Sejmu z list PiS) nie mogą łączyć swej funkcji z mandatem poselskim. Wcześniej podobną opinię wydała Krajowa Rada Prokuratury. Nie zgadzają się z tym prokuratorzy wybrani do Sejmu.

Do 26 października wszyscy posłowie muszą zgłosić informacje o przeciwwskazaniach co do sprawowania mandatu. "W tych dwóch przypadkach, czyli prokuratorów Barskiego i Święczkowskiego, sprawa jest ewidentna, dlatego decyzja marszałka Sejmu, moja, będzie taka, że nie można łączyć funkcji prokuratora z mandatem poselskim" - oświadczył Schetyna.

Od jego decyzji Święczkowskiemu i Barskiemu przysługiwać będzie właśnie odwołanie do Sądu Najwyższego.

Wcześniej opinię w tej sprawie wyraziła Krajowa Rada Prokuratury. W podjętej we wtorek uchwale Rada uznała, że zgodnie z konstytucją nie można łączyć mandatu w parlamencie ze stanowiskiem prokuratora. "Dotyczy to zarówno prokuratora czynnego zawodowo, jak i prokuratora w stanie spoczynku" - napisano w uchwale.

Jednocześnie Rada zwróciła uwagę, że jej poprzednia uchwała w podobnej sprawie, podjęta 22 września, dotyczyła wyłącznie okresu kandydowania do Sejmu i Senatu. Wówczas Rada uznała, że obecnie obowiązujące przepisy ustawy o prokuraturze stanowią, iż prokurator w stanie spoczynku wybrany do parlamentu nie musi się zrzekać prokuratorskiego stanowiska ani przysługującego mu uposażenia. Z kolei czynny prokurator - gdyby został wybrany - miałby obowiązek się tego zrzec albo odejść w stan spoczynku.

Przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury, b. prokurator krajowy Edward Zalewski pytany w środę w TVN24, czy uchwały nie są sprzeczne, zapewnił, że "Krajowa Rada nie zmieniała swojego stanowiska". "Nie ma żadnych dwóch sprzecznych uchwał Krajowej Rady Prokuratury" - powiedział. Jak zaznaczył, nieprawdziwa jest podana przez media w poniedziałek informacja, że Krajowa Rada Prokuratury stoi na stanowisku, że można łączyć mandat posła ze statusem prokuratora w stanie spoczynku. "To była błędna informacja" - podkreślił.

"Nie twierdziliśmy, że prokurator w stanie spoczynku może pełnić mandat posła. Twierdziliśmy, że ten przepis art. 65a (ustawy o prokuraturze) można interpretować w taki sposób" - powiedział. "Stanowisko Krajowej Rady Prokuratury jest takie, że przepis art. 65a (ustawy o prokuraturze) należy natychmiast zmienić. My w swojej uchwale (go) przytoczyliśmy, ponieważ trzeba jasno powiedzieć, że przepis art. 65a ustawy o prokuraturze w swoim brzmieniu, jak gdyby zezwala prokuratorowi w stanie spoczynku (...) nie zrzekać się swojego stanowiska, jeżeli zostanie wybrany na posła. Nie rozwijaliśmy dalej tej kwestii" - powiedział Zalewski.

Jednocześnie podkreślił, że konstytucja, która zabrania prokuratorom sprawować mandatu posła lub senatora, nie rozróżnia prokuratorów czynnych i w stanie spoczynku. "Dobrze by było pamiętać też o wyroku Sądu Najwyższego z 29 września 2005 r., w którym SN wyraźnie stwierdza, że prokurator w stanie spoczynku jest dalej prokuratorem w służbie, natomiast zmienia się tylko charakter jego stosunku służbowego. (...) Ma pewne przywileje, ale równocześnie z tymi przywilejami są nałożone na tego prokuratora ograniczenia, takie same jak ograniczenia w stosunku do prokuratora w stanie czynnym" - powiedział Zalewski.

Pytany o decyzję Rady Kwiatkowski powiedział, że w Krajowej Radzie Prokuratorów zdecydowaną większość składu stanowią przedstawiciele środowiska prokuratorskiego. "A ja jako minister sprawiedliwości, który formalnie jest członkiem Krajowej Rady w sposób przemyślany w tych posiedzeniach nie uczestniczę" - dodał.

Podobne stanowisko jak Krajowa Rada Prokuratury zajęła w poniedziałek Prokuratura Generalna. Jej zdaniem prokurator - bez różnicy czy w służbie czynnej, czy w stanie spoczynku - nie może być parlamentarzystą. Jak powiedział PAP rzecznik PG Mateusz Martyniuk, przesądza to art. 103 ustęp 2 Konstytucji RP, brzmiący: "Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego".(PAP)

pru/ ral/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)