Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski: na początku lipca udaję się do Rosji

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował w środę, że 4
lub 5 lipca udaje się z oficjalną wizytą do Sankt Petersburga, aby podpisać plan wykonawczy do
memorandum o współpracy prawnej między resortami sprawiedliwości Polski i Rosji.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował w środę, że 4 lub 5 lipca udaje się z oficjalną wizytą do Sankt Petersburga, aby podpisać plan wykonawczy do memorandum o współpracy prawnej między resortami sprawiedliwości Polski i Rosji.

Minister powiedział na konferencji prasowej, że plan wykonawczy współpracy ministerstw sprawiedliwości obu krajów jest już przygotowany. "Czwartego lub piątego lipca udaję się z oficjalną wizytą do Federacji Rosyjskiej, konkretnie rosyjski minister sprawiedliwości Aleksander Konowałow zaprosił mnie do podpisania tej umowy w jego mieście rodzinnym, Sankt Petersburgu" - zaznaczył.

"To daje nadzieję, że współpraca prawna między Polską a Rosją krok po kroku będzie lepiej doprecyzowana i będziemy mieli więcej narzędzi i instrumentów, żeby ona wyglądała w przyszłości w inny sposób" - dodał Kwiatkowski.

Memorandum o współpracy prawnej między ministerstwami sprawiedliwości Polski i Rosji zostało podpisane przez Kwiatkowskiego i jego rosyjskiego odpowiednika Aleksandra Konowałowa na początku czerwca w Łodzi. Wówczas informowano, że ciągu najbliższych dwóch miesięcy ministrowie będą chcieli podpisać plan współpracy prawnej między obu resortami na lata 2010-2012.

Jak wtedy wskazywano, dzięki podpisanemu memorandum możliwe będzie m.in. organizowanie seminariów, konferencji i staży mających na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych prawników. Konowałow mówił, że ważne jest dla niego, aby podnieść efektywność współpracy np. przy zwalczaniu przestępczości międzynarodowej, terroryzmu, zwalczania nielegalnej emigracji czy piractwa.

Jednocześnie między oboma państwami trwają prace dotyczące dwóch polsko-rosyjskich umów. Pierwsza ma na celu uzupełnienie i ułatwienie stosowania europejskich konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych. Dokument ten dotyczy m.in. możliwości powoływania polsko-rosyjskich zespołów śledczych i przesłuchań na odległość. Druga umowa dotyczy decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych i przyczyni się do uproszczenia postępowania sądowego, co jest szczególnie ważne dla polskiego biznesu.

"Obecnie współpraca między polską a rosyjską prokuraturą musi być realizowana w trybie tzw. pomocy prawnej" - zaznaczył Kwiatkowski. W śledztwie prowadzonym przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia strona polska wystosowała do tej pory pięć takich wniosków. Chodzi w nich m.in. o przekazanie dokumentów, dodatkowe oględziny miejsca katastrofy i przesłuchanie niektórych świadków w obecności polskiego prokuratora. "Nie chciałbym się wypowiadać, bo nie jestem do tego uprawniony, czy polska prokuratura jest usatysfakcjonowana szybkością realizacji tych wniosków" - powiedział minister. (PAP)

mja/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)