Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwiatkowski: stalking będzie wpisany do kodeksu karnego

0
Podziel się:

Uporczywe nękanie, czyli stalking, będzie zagrożony karą do trzech lat
więzienia. Jeśli w wyniku nękania pokrzywdzony popełni samobójstwo, to sprawcy będzie grozić od
dwóch do 12 lat więzienia. Projekt zmian w Kk w tym tygodniu ma trafić do uzgodnień
międzyresortowych.

bEKUterp

Uporczywe nękanie, czyli stalking, będzie zagrożony karą do trzech lat więzienia. Jeśli w wyniku nękania pokrzywdzony popełni samobójstwo, to sprawcy będzie grozić od dwóch do 12 lat więzienia. Projekt zmian w Kk w tym tygodniu ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.

We wtorek podczas konferencji prasowej w Warszawie minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że resort przygotował zmiany Kodeksu karnego, dzięki którym stalking będzie ścigany jako przestępstwo.

Kwiatkowski wyjaśnił, że chodzi o uporczywe, złośliwe, powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie, które może wywoływać poczucie zagrożenia. Zaznaczył, że chodzi o różne sytuacje, m.in. nękanie setkami telefonów, sms-ów, śledzenie, ale też np. obdarzanie swojej ofiary prezentami, których nie chce. "Są sytuacje, gdy ofiara w efekcie nękania zmuszona jest do zmiany stylu życia, miejsca zamieszkania" - powiedział minister.

bEKUterr

Poinformował również, że na zlecenie resortu sprawiedliwości oceniono skalę tego zjawiska w Polsce i okazało się, że spośród 10 tys. badanych Polaków co 10 stwierdził, że padł ofiarą stalkingu.

Przewodniczący komisji kodyfikacyjnej działającej przy resorcie sprawiedliwości Andrzej Zoll wyjaśnił, że do Kk wpisane zostanie zarówno uporczywe nękanie, które doprowadza ofiarę do "uzasadnionego odczucia strachu" o siebie i rodzinę, jak i złośliwe wykorzystywanie danych osobowych celem wyrządzenia szkody materialnej i osobistej. Oba przypadki zagrożone będą karą do trzech lat więzienia.

Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona poinformował, że projekt jeszcze w tym tygodniu trafi do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. "Można liczyć, że na początku jesieni projektem zajmie się Sejm" - powiedział Wrona.

Mianem stalkingu pod koniec lat 80. zaczęto określać nowe zjawisko społeczne - obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi. Aktualnie określenie stalking obejmuje też zachowania polegające na obsesyjnym śledzeniu, obserwowaniu albo kontaktowaniu się z inną osobą wbrew jej woli, które w efekcie prowadzi u niej do strachu o własne bezpieczeństwo.(PAP)

bEKUterx

gdyj/ asad/ gg/ itm/ jbr/

bEKUterS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)