Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"La Gioconda" rozpoczęła Bydgoski Festiwal Operowy

0
Podziel się

"La Gioconda" Amilcare'a Ponchielli'ego, rzadko prezentowana na operowych
scenach i uznawana za bardzo trudne do realizacji dzieło, rozpoczęła w sobotę 17. Bydgoski Festiwal
Operowy. Spektakl przygotowali gospodarze, Opera Nova w Bydgoszczy.

bEgZfcGJ

"La Gioconda" Amilcare'a Ponchielli'ego, rzadko prezentowana na operowych scenach i uznawana za bardzo trudne do realizacji dzieło, rozpoczęła w sobotę 17. Bydgoski Festiwal Operowy. Spektakl przygotowali gospodarze, Opera Nova w Bydgoszczy.

Jak podkreślał przed sobotnią premierą Maciej Figas, dyrektor bydgoskiej sceny, wieść o jego planach spotkała się z dużym zainteresowaniem w środowisku operowym. "Kiedy wspominałem, że akurat to dzieło nasz zespół planuje przygotować na otwarcie tegorocznego festiwalu, pytano mnie, czy aby na pewno zdaję sobie sprawę z tego, na co się porywam" - wspominał Figas.

"La Giocondę" wyreżyserował w Bydgoszczy Krzysztof Nazar we współpracy muzycznej z Rubenem Silvą. Scenografię przygotował Marek Chowaniec, a kostiumy zaprojektowała Magdalena Tesławska.

bEgZfcGL

W ciągu dwóch tygodni widzowie festiwalu zobaczą dziesięć przedstawień przygotowanych przez polskie sceny, a także gości z Litwy i Kuby.

Na scenie Opery Nova wystąpią teatry z Poznania, Łodzi, Chorzowa i Gdańska z produkcjami najnowszymi bądź uznanymi z ubiegłych lat, firmowanymi nazwiskami znanych reżyserów: Guentera Kraemera - wybitnego niemieckiego inscenizatora dzieł operowych, Ignacia Garcii, Marka Weissa, a także debiutującej w realizacji gatunku muzycznego Magdaleny Piekorz.

"W programie nie zabraknie kanonu światowej literatury operowej, dzieł Czajkowskiego i Verdiego. Występ rewelacyjnej formacji baletowej z Kuby Danza Contemporanea de Cuba zelektryzuje z pewnością miłośników tańca współczesnego" - dodał Figas.

Zespół kierowany przez Miguela A. Iglesiasa Ferrera wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Występ Kubańczyków zakończy 9 maja tegoroczny festiwal.

bEgZfcGR

Drugim zagranicznym gościem festiwalu będzie w tym roku pierwsza scena litewska, Narodowy Teatr Opery i Baletu z Wilna. W jej wykonaniu melomani zobaczą operę Jacquesa Fromentala Halevy'ego "Żydówka", w inscenizacji przeniesionej z wiedeńskiej Staatsoper.

Imprezą towarzyszącą tegorocznemu festiwalowi jest trzecia już edycja "Operowego Forum Młodych", czyli przeglądu spektakli kameralnych w wykonaniu studentów akademii muzycznych z Wrocławia, Bydgoszczy i Warszawy. Już w niedzielę w podbydgoskiej wsi Murowaniec odbędzie się przedpremierowy pokaz "Siostry Angeliki" Puccini'ego w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Oprócz bydgoskiego spektaklu, który zostanie powtórzony na scenie opery, zobaczyć będzie można w wykonaniu młodych artystów także "Jedwabną drabinkę" Rossini'ego, "Wesołe kumoszki z Windsoru" Niccolaia, inspirowane Mickiewiczem "Dziady" z muzyką Moniuszki i "Gianni Schicchi" Puccini'ego. (PAP)

olz/ gsi/

bEgZfcHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)