Notowania

rok
06.12.2008 10:50

"La Repubblica":Aleksy II już przed laty chciał spotkać się z papieżem

Aleksy II już przed laty chciał spotkać się z papieżem, ale musiał ulec sprzeciwowi większości Synodu Kościoła prawosławnego - pisze w sobotę "La Repubblica".

Podziel się
Dodaj komentarz

Aleksy II już przed laty chciał spotkać się z papieżem, ale musiał ulec sprzeciwowi większości Synodu Kościoła prawosławnego - pisze w sobotę "La Repubblica".

Jako jednego z najpoważniejszych kandydatów na następcę zmarłego w piątek patriarchy Moskwy i Wszechrusi dziennik wymienia "numer dwa" rosyjskiego prawosławia - metropolitę Cyryla, uważanego za "szefa dyplomacji".

Watykanista gazety Marco Politi podkreśla, że metropolita Cyryl uchodzi za osobę niezwykle inteligentną i zdolną do zagwarantowania zarówno skutecznej obrony tożsamości rosyjskiej cerkwi, jak i rozwoju stosunków z Zachodem i Kościołem katolickim, który zna bardzo dobrze.

W przeszłości wyrażał wolę otwarcia na Kościół katolicki i zacieśnienia relacji z nim.

Dziennik zwraca uwagę na to, że po raz pierwszy w wyborach nowego patriarchy Moskwy i Wszechrusi rolę odegrają przedstawiciele prawosławia z zachodnich diaspor.

O przyszłości patriarchatu mogą zdecydować jego związki z władzami Rosji, przede wszystkim z premierem Władimirem Putinem, który widzi w nim siłę narodowej jedności oraz narzędzie służące umocnieniu jego pozycji - podkreśla włoski publicysta.

W takim wypadku - stwierdza Politi- w interesie Kremla nie leży to, by nowy patriarcha "odwrócił się plecami do świata".

Wybory Aleksego II będą starciem tendencji prozachodnich i prowschodnich - podsumowuje rzymska gazeta - i to zarówno w kwestiach polityki, jak i religii.

W artykule zauważa się, że pod ostatnim dokumentem, wydanym za życia Aleksego II w sprawie przygotowań do soboru prawosławnego, widnieje podpis właśnie metropolity Cyryla.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jo/

Tagi: rok, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz